Tým biologů z organizace Conservation International vedený doktorem Brentem Stewartem se uplynulý měsíc během pětidenní mise snažil žraloky obrovské v zálivu Cenderawasih označit speciálním identifikačním zařízením, které se u těchto ohromných paryb prozatím nepoužívalo.

Potýkal se u toho s velkými obtížemi, dokud neodhalil poněkud prospěchářské praktiky místních něžných obrů, při kterých je možné je snadno "označkovat".

Líně se přiblíží k sítím u rybářských plošin místních obyvatel a svými velkými tlamami začnou jako vysavače nasávat rybky, které mají rybářům sloužit jako návnada pro predátory.

„Žraloci často zůstávají hodiny na místě a cpou se rybkami ze sítí. V těchto chvílích je neuvěřitelně snadné se k nim dostat,“ uvedl Mark Erdmann na stránkách organizace, která sídlí v Arlingtonu v americké Virginii.

Video

Vědci osvobodili žraloka obrovského, který v honbě za snadnou kořistí uvízl v síti. Zdroj: Youtube.com

Touha těchto mírumilovných tvorů po snadné kořisti je ovšem podle doktora Erdmanna mnohdy dokáže přivést i do nesnází, když uvíznou v sítích. Záchranu jednoho z nich se týmu podařilo natočit, video se pak objevilo na internetu 27. června.

Rybáři se snaží navrhnout lovné sítě, do kterých by se žraloci obrovští, kteří obvykle měří asi osm metrů, nedostali. Ačkoli totiž kvůli nim přicházejí o úlovky, považují je stále za symbol štěstí.