Poprvé v historii se veřejnosti otevřela výstava, na které je k vidění 50 různých dopravních prostředků z filmů o fiktivním špiónovi Jamesi Bondovi. Během natáčení mu pomáhaly při chytání padouchů a teď se přesunuly do muzea v anglické vesnici Beaulieu nedaleko Southamptonu.

V popředí výstavy "Bond in Motion" (Bond v pohybu) stojí ikona, Aston Martin DB5, který řídil agent 007 v podání Seana Conneryho ve filmu Goldfinger (1964). Přehlédnout však nelze ani Lotus z filmu Špión, který mě miloval (1977), ve kterém si zahrál hlavní roli Roger Moore. Vedle automobilů se však objevila například i ponorka ve tvaru krokodýla z filmu Chobotnička (1983).

„Kolik jste měli tu čest vidět automobilů, které přežily seskok padákem, střílení nebo nejrůznější nehody? Já vždycky toužila po tom, které se umí pohybovat po vodě a neklesá ke dnu,“ řekla agentuře Reuters jedna z Bondových dívek Jenny Hanleyová, která se v roce 1969 objevila ve filmu V tajné službě Jejího veličenstva.

Bondovky jako výzva

„Práce na bondovkách je vždy výzva, vymýšlí se průkopnické efekty a kaskadérské kousky. Tvůrci pokaždé chtěli, aby se vše skutečně dělo i před kamerou, a pokračují v tom až do dnešních dnů,“ řekl vedoucí zvláštních efektů Chris Corbould.

Od roku 1962, kdy se James Bond z pera Iana Fleminga poprvé objevil na filmových plátnech, vzniklo 21 dalších oficiálních filmů. Výstava, která odhaluje některá tajemství ze zákulisí natáčení bondovek, bude otevřená veřejnosti do prosince 2012.