Čtyřčata ještě do dne, kdy původně měla přijít na svět, zřejmě zůstanou na oddělení pro předčasně narozené děti. Tři holčičky dýchají samostatně, jedna za pomoci přístrojů.

Jednovaječná čtyřčata z Lipska byla počata přirozenou cestou, nikoliv umělým oplodněním. "Vypadají všechny naprosto stejně," řekl agentuře DPA o holčičkách vedoucí porodnického oddělení Holger Stephan. Jejich 31letá matka je prý ve výborné kondici a ve středu bude moci z nemocnice odejít.

Otec čtyřčat tvrdí, že holčičky věděly, kdy se mají narodit. Akorát totiž koupil větší auto a dokončil dětský pokoj.

Lékařský zázrak

Narození jednovaječných čtyřčat stále lékaři považují za zázrak. Pravděpodobnost je přibližně jedna ku 13 miliónům. "Šance, že (čtyřčata) vzniknou přirozeným způsobem a dojdou do fáze, kdy jsou životaschopná, jsou mizivé," vysvětlil Holger Stephan. Holčičky chce sledovat i poté, co z nemocnice odejdou. "Taková náhoda se stává jenom jednou za kariéru," řekl.

To pro Novinky.cz potvrdil i MUDr. Zdeněk Hájek z pražské Gynekologicko-porodnické kliniky u Apolináře: „Je to naprostá rarita, ale současně velké riziko pro těhotenství. Riziko je to hlavně pro děti. Narodí se nezralé a další komplikace se mohou dostavit v průběhu života. Největší problém ale je, aby se v takových případech těhotenství dostalo k životaschopnosti dětí. Pokud přežijí, je to obrovský úspěch."

Šance na normální vývoj narozených čtyřčat v Lipsku je skutečně vysoká. Podle vedoucího lékaře novorozenecké JIP ve fakultní nemocnici Motol Miloše Černého jsou dnes šance na přežití u takto předčasně narozených dětí téměř stoprocentní. Velmi vysoké jsou i šance na zcela normální psychomotorický vývoj.

Jednovaječná čtyřčata

Jednovaječná čtyřčata Durstovy z Buffala

FOTO: fotobanka Profimedia

Do roku 2011 bylo na celém světě evidováno pouze 63 jednovaječných čtyřčat, z toho 43 ženského pohlaví.

Nejznámější z nich jsou dnes již devatenáctiletá čtyřčata Megan, Sarah, Kendra a Calli Durstovy z amerického Buffala. Od narození se z nich staly mediální hvězdy. Všechny jsou stejně vysoké, pihovaté a na první pohled nerozeznatelné zrzky. Podle rodičů jsou všechny výrazné osobnosti, nicméně po povahové stránce zcela odlišné.