Autoři nové studie tvrdí, že by se výsledky jejich práce daly možná aplikovat i na jiné predátory, například na vlky. I ti jsou zřejmě nejnebezpečnější ve dnech, kdy Měsíc začne couvat. Odborníci z biologické fakulty v minnesotské univerzitě prozkoumali celkem 500 útoků lva na člověka v Africe a našli úzkou spojitost mezi množstvím útoků v určité fázi Měsíce.

Nové zjištění tak aspoň částečně pomáhá objasnit legendy plné zla a katastrof, které obestírají úplněk. Právě napadení upírů a vlkodlaků s ním byly často velmi úzce spojovány.

Vědci prostudovali bezmála 500 útoků lvů na tanzanské vesničany v letech 1988 až 2009. Ve více než dvou třetinách byli lidé zabiti a snědeni. K naprosté většině útoků došlo mezi soumrakem a desátou hodinou večerní, když byl Měsíc ještě nízko na obloze a poskytoval jen málo světla.

Lvi loví nejúspěšněji ve chvílích, kdy jim temnota umožní překvapit svou kořist. Během světlých úplňkových nocí jsou tak často o hladu, který se snaží uspokojit hned poté. Tedy v ty noci, kdy je Měsíc na ústupu. Když je Měsíc na ústupu, tak se objevuje na nebi až značně po soumraku, který u rovníku nastává brzy i během léta.