Mladý Belgičan tureckého původu zakoupil bývalou pobočku banky Dexia ve městě Gentu za 180 000 euro (4,5 miliónu Kč). Chtěl tu zřídit kanceláře své účetnické firmy.

Ještě než převzal klíče od nového domu, odmítl nabídku realitního agenta, který požadoval 3 500 euro (89 000 Kč) za odstranění starého sejfu. Místo toho si zavolal dva kamarády, bratry Murata a Huruna, kteří mu s likvidací bezpečnostní schránky slíbili pomoc.

"Když jsme sejf otevřeli, ukázaly se tašky dvacetieurových a padesátieurových bankovek. Byly tam i stvrzenky datované 31. prosince 2001. Začali jsme počítat a vyšlo nám to na nějakých tři sta tisíc euro," řekl Kaya.

Chtěl dokázat, že i imigranti jsou poctiví

Až po rozhovoru s otcem se podle listu Daily Telegraph nálezce rozhodl zavolat policii. Bylo by sice lehké nechat si peníze, které banka ztratila a nikdy nehledala, ale mladému přistěhovalci šlo o něco víc. "Já a moji přátelé jsme tím chtěli dát najevo, že i imigranti jsou lidé, kteří věří, že s poctivostí člověk nejdál dojde," vysvětlil Kaya.

Mluvčí belgické banky Dexia Ulrike Pomerová vydala prohlášení, z něhož vyplývá, že sice začalo vyšetřování, ale není pravděpodobné, že by se někdy zjistilo, jak se peníze mohly ztratit.

"Chceme zjistit, co se stalo. Pravděpodobně jde o lidské pochybení. Vyšetřování ale nebude jednoduché, protože peníze jsou z roku 2001. Naše nové předpisy by ale něčemu podobnému jistě zabránily. Napřed záležitost došetříme a pak uvidíme, zda dáme nálezci za nahlášení peněz na policii nějakou odměnu," dodala mluvčí instituce, které zmizelo přes čtvrt miliónu euro a nikdo je nehledal.