Orangutan Pagy byl vynalézavý až do té míry, že zaměstnanci zoo nic obdobného neočekávali. Opičák využil svých přirozených schopností a vzrostlé vegetace k tomu, aby se pomocí lana a větve palmy přehoupl přes vodní příkop na druhý břeh. Při návratu zpět do výběhu se pod ním ale zlomila koruna palmy a on spadl přímo do vody.

Mladý orangutan měl tu smůlu, že spadl do nejhlubší části vodního příkopu, který má v tom místě hloubku skoro dva metry. Pagy jen několikrát bezradně máchl rukama a šel ke dnu. Chovatelka Denisa Ryšková, která už byla v ten moment v pavilonu, nezaváhala a skočila do příkopu. S pomocí zahradníka se jí nakonec podařilo Pagyho vytáhnout z vody.

Utekl ven do zimy

Chovatelka jej po vytažení položila do stabilizované polohy a několika ranami do zad docílila toho, že Pagy vykašlal vodu z plic, nadechl se a postavil na nohy. Okamžitě však využil toho, že byl otevřený výběh a utekl ven za svým bratrem Filipem. Vzhledem k tomu, že byl ale zcela promočený, muselo se zajistit jeho usušení, jinak by mu hrozila újma na zdraví.

Chovatelé se proto rozhodli Pagyho zahnat co nejrychleji dovnitř. Pomocí bambusu a košťat se jim to po dvou až třech minutách podařilo. Orangutana zavřeli do vnitřního boxu, kde se během deseti minut osušil, a třebaže nejevil známky prochlazení, pečlivě ho sledoval veterinář zoologické zahrady.

Vedení zoo ujistilo, že se postará o to, aby se už něco takového nemohlo stát znovu.