Žena v domácnosti Mary Hannabyová si pořádně přivydělala, její koníček, hledání pokladů, se ukázal být po několika letech pořádně výdělečným. Je to její první nález, který skutečně stojí za zmínku. Až do nynějška nacházela pouze kovové tretky. Její tradiční šestihodinová nedělní procházka, během které vždy hledá poklady, se nyní bohatě vyplatila.

Hannabyová našla vysoce kvalitní relikvii v podobě přívěsku zobrazujícího Svatou trojici. Na procházce byla se svým synem, 33letým řezbářem Michaelem, když začal její detektor poměrně hlasitě pískat.

Místo již žena prohledávala

"Nic jsem si od toho neslibovala, ten detektor už pískal tolikrát a vždy nakonec šlo o bezcenný kus kovu," promluvila o svém nálezu a neúspěšném sedmiletém hledání šťastná nálezkyně.

Cenný předmět byl pohřben pod zemí na poli zhruba 500 let a navzdory častému orání zůstal přibližně 11 centimetrů pod zemí. Zajímavé je, že žena učinila nález na poli mezi vesnicemi Ashridge a Great Gaddesden, kde již několikrát hledala.

"Tentokrát to bylo opravdu z ničeho nic. Nemohli jsme tomu uvěřit. Vždy jsme snili o nalezení pokladu, a jak je vidět, dá se míjet i o centimetry," uvedl syn nálezkyně.

Hodnota může jít do desítek miliónů korun

Podle zákona z roku 1996 musí nálezce ohlásit potenciální poklady, jako jsou zlaté či stříbrné objekty, které vypadají jako starší než 300 let. Nálezcům je pak nabídnuta za nález jeho tržní hodnota. Na nákup mají právo jako první vždy muzea.

Zástupce Britského muzea Roger Bland popsal objekt jako 2,8 krát 2,3 centimetrů velký přívěsek jen o něco větší než dopisní známka. Jde podle něj o důležitý nález a lituje, že muzeum nemá dostatek finančních prostředků, aby mohlo tento předmět od nálezců odkoupit. Na světě jsou podle něj pouze dva další podobné kousky, které se zachovaly.

Aukční dům Sotheby´s bude předmět dražit 9. července a očekává, že nabídka se vyšplhá nejméně na 250 tisíc liber, tedy bezmála osm miliónů korun. Nález je však přirovnáván k předmětu známému jako Middleham Jewel, který byl v roce 1986 vydražen za 1,3 miliónu liber a později odprodán do Yorkshirského muzea za bezmála dvojnásobek. Je tedy možné, že se jeho cena vyšplhá daleko výše.