Žertovné Nobelovy ceny se podobně jako ty skutečné udělují v několika disciplínách. Vědci je sice obdrží za objev skutečný, ovšem poněkud bizarní.

Za popsání "smrtícího efektu" Coca-Coly na spermie získala cenu Američanka Deborah Andersonová z Bostonské univerzity. Podle ní do sebe spermie "natáhne" sladkou tekutinu a pak praskne. "Vlastně tak jako vybuchne," řekla Andersonová agentuře Reuters. Podle vědkyně je Coca-Cola schopna zneškodnit třeba i virus HIV.

Rostliny mají důstojnost a zaujímají morální stanoviska

Cenu za biologii dostal tým francouzských vědců, který objevil, že psí blechy skáčou výš než ty kočičí. Zvláštní "nutriční cenu" zase dostal italsko-britský tým, který lidem podával staré a ztuchlé brambůrky a zahrál jim k tomu zvuk hlasitého křupnutí. Lidé pak brambůrky "zchramstli" s chutí, jako by byly čerstvé.

Nobelovou cenou za mír se zase mohou pochlubit švýcarští vědci, kteří dokázali, že rostliny mají svou důstojnost a zaujímají morální stanoviska.

Žertovné Nobelovy ceny se udělují od roku 1991. Bývají uděleny v celkem deseti kategoriích. Kuriozitou přitom je, že je předávají mimo jiné i laureáti skutečných Nobelových cen, jejichž vítěze vyhlásí Švédská akademie věd příští týden.