"Když si klekáme na kolena v Paříži, co bude v Pekingu? Jestli se má jet do Pekingu pod zástavou Maa a čínské komunistické strany, pak nevím, proč soudruh Sarkozy kritizuje květen 68," prohlásil někdejší bouřlivák, přezdívaný kdysi "rudý Dany". Komentoval tak kolísavý postoj Sarkozyho a jeho vlády k myšlence bojkotu zahajovacího ceremoniálu v Pekingu. Minulý měsíc Sarkozy nevyloučil, že se ho nezúčastní.

V rozhovoru pro sobotní Le Monde státní tajemnice pro lidská práva Rama Yadeová řekla, že prezident se zahájení nezúčastní, pokud Čína nepropustí politické vězně a neukončí násilí, nevyjasní nedávné události v Tibetu a nezahájí dialogu s dalajlamou. Její nadřízený, ministr zahraničí Bernard Kouchner ale řekl, že žádné podmínky neexistují a že vše zůstává otevřené, a i ona pak od svých slov couvla.

Cohn-Bendit řekl, že Sarkozy, který bude v době her stát v čele Evropské unie, bude v Evropském parlamentu vystaven velkému tlaku, aby do Číny nejel. "Političtí představitelé musejí zahajovací ceremoniál bojkotovat, leda by byl do delegace Evropské unie zařazen dalajlama," prohlásil.

Polemika kolem olympiády je nyní ve Francii zvlášť silná kvůli pondělnímu putování olympijského ohně Paříží. Organizace ochránců lidských a politických práv chystají řadu protestů. Na udržování pořádku bude v pohotovosti 3000 policistů.