"Flinta se mu moc líbila. Já jsem s dárkem spokojen," řekl Topolánek. Premiér Bushovi například složil kompliment, že je to státník, který se navzdory nepříznivému postoji veřejnosti nebojí jít za svými názory, Bush ho za to poplácal po ramenou a nešetřil úsměvy.

V jednu chvíli se oba politici na setkání s novináři v Bushově Oválné pracovně téměř přátelsky pošťuchovali. Bush s Topolánkem jednal o umístění amerického radaru na českém území.

Jedna z nejkrásnějších zbraní na světě

Kulovnici CZ 550 ráže 308 Winchester s loveckými motivy nechal Topolánek objednat u České zbrojovky. Má hodnotu několika desítek tisíc korun. Na zbrani, která prý může skolit i medvěda, je osobní věnování a jsou na ní vyryty iniciály jména amerického prezidenta. "Jedná se o jednu z nejkrásnějších zbraní na světě, je ručně vyrobena," řekl generální ředitel zbrojovky Lubomír Kovařík.

Ve Washingtonu to bylo potřetí, co se Topolánek s Bushem setkal. Naposledy se viděli loni v Praze, předtím na odborné konferenci. "Už tehdy na mě dělal dojem člověka, o kterém se velmi nezaslouženě tvrdí, že nerozumí zahraniční politice, že se špatně vyjadřuje," uvedl. Bush podle něj není jen politik, je to státník.

O tom, že jednání Topolánka a Bushe provázela dobrá nálada, svědčilo i prodloužení setkání s novináři. Z původních čtyř minut, které ohlásil Bushův protokol, se nakonec stalo nečekaných asi dvacet minut.

Bush přitom na začátku překvapivě oznámil, že novináři mohou dát i otázky, s čímž se vůbec nepočítalo. Samotná schůzka obou politiků v Bílém domě trvala asi hodinu, Topolánek pak obědval s viceprezidentem Dickem Cheneym.