"Vlastník měl veliké štěstí," řekl Philip Allwood z aukční síně Moore, Allen & Innocent. "Dnes ráno se mi podařilo jej telefonicky kontaktovat. Moc ho zajímá kdy, a jak ty peníze dostane," dodal.

Olej, který visel desetiletí v domácnosti v Gloucestershire, je signován H. J. Rembrandt. "Když jsem malbu poprvé viděl, řekl jsem si, že musí být pravá. Ale on (vlastník) prohlásil, že jeho otec ji nechal přezkoumat, a šlo jen o kopii," dodal Allwood. "Takže jsem ji měl několik týdnů v kanceláři a byl jsem stále více přesvědčen, že je pravá. Poslal jsem tedy fotografie s popisem do amsterodamského muzea Rijksmuseum. A oni také odpověděli, že podle nich je to kopie," dodal.

Váhavě tedy Allwood nabídl olej do páteční aukce za cenu mezi 1000 a 1500 librami. Dal ji ovšem na obálku aukčního katalogu a kopie pro jistotu rozeslal hlavním dražitelům. V den aukce zaplavily aukční síň davy zájemců a další přihazovali telefonicky.

Kdyby byl obraz uznán jako skutečný Rembrandt, mohlo by to pro jeho majitele znamenat skutečnou výhru. V lednu se totiž jiný obraz nizozemského umělce prodal v New Yorku za 25,8 miliónu dolarů (téměř půl miliardy korun), rekordní cena za jedno z jeho děl se blíží 29 miliónům dolarů (zhruba 570 milionů korun).