Hlavní obsah

V souhvězdí Štíra vybuchla velmi jasná nova

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

PRAHA

V souhvězdí Štíra vybuchla velmi jasná nova. Kdo si ráno přivstane, může ji podle Pavla Suchana z České astronomické společnosti spatřit i pouhým u okem. Výbuch novy je možné pozorovat nanejvýš jednou za několik let, dodal. Nova se nachází poměrně nízko nad obzorem i při nejvýhodnějších podmínkách, které nastávají ráno. Těsně před svítáním se nachází nad jižním obzorem.

Článek

Komu ve výhledu nebrání stromy či kopec, může ji spatřit. Jako vodítko poslouží planeta Jupiter a jasná hvězda Antares. Jupiter je ráno nejjasnějším objektem na obloze a dá se snadno najít. Vpravo šikmo pod ním je Antares, nejjasnější hvězda souhvězdí Štíra. Pozná se podle nápadné naoranžovělé až červené barvy. Nova s nimi tvoří třetí vrchol trojúhelníku. Velmi blízko nově je také hvězda Epsilon Sco.

Výjimečná jasnost novy je příležitostí pro pozorování z vesmíru. Ujmou se toho družice Chandra, Swift a INTEGRAL. Všechny se věnují zejména zdrojům rentgenového a gama záření z vesmíru.

Novu 4. února objevili takřka současně dva japonští astronomové. Byla vidět už malým dalekohledem, ale stále zjasňovala. Nyní slábne, ale za vynikajících podmínek je vidět stále pouhým okem.

Nova je ve skutečnosti dvojhvězdou. Dvě hvězdy kolem sebe obíhají v těsné blízkosti. Jedna je bílý trpaslík, tedy vyhořelá hvězda na sklonku svého života. Svou gravitační silou vysává atmosféru druhé hvězdy, nabaluje ji na svůj povrch a vytváří vodíkovou vrstvu. Proces pokračuje do doby, než se vodík dostatečně stlačí a zahřeje. Potom nastane termonukleární reakce obdobná výbuchu vodíkové bomby.

Vodíková slupka na bílém trpaslíkovi vzplane. To je okamžik, kdy se prudce zvýší jasnost hvězdy a pozemšťané ji pozorují jako novu. Po několik týdnů až měsíců se pak jasnost postupně vrací k normálu.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám