"Pro mne je to výjimečné tím, že je to 54 měst. To jsem opravdu nikdy nedělal," říká Gott. Jeho vystoupení je dvacetiminutové, ale je pro něj nezvyklé, že to bude trvat několik týdnů. Vždycky se prý obával vystupovat ve stejném programu tak dlouho, a proto odmítal i role v muzikálech.

Karla Gotta si jako hlavní hvězdu svého programu vybral teprve pětadvacetiletý showmaster Florian Silbereisen, který zaznamenal v posledních dvou letech raketový start obliby na nebi takzvané lidové hudby ve stomilionovém německojazyčném prostoru. Pojem se i v Německu těžko vykládá a sám Silbereisen při úterní premiéře své Jarní slavnosti lidové hudby do něj zahrnul písničky, "které si lidé rádi zpívají". Ať už je to dechovka, pop, opereta, muzikál či cokoli jiného.

Pierre Brice oslavil v úterý stěží uvěřitelné 78. narozeniny. "Poprvé jsem zpíval živě před tak velký publikem," svěřil se Brice. Zpíval o ženách. Dříve už vydal nosiče s písněmi, ale byly to studiové nahrávky.

Produkce vybrala pro premiéru malý Ilsenburg v pohoří Harc, kde show v klidu a za přijatelný pronájem tamní sportovní haly nazkoušela. Halu zaplnily téměř dva tisíce lidí; publikum v provincii přišlo spíše postarší.

V příštích týdnech už půjde do tuhého: vystoupení v mnohatisícových stáncích - olympijské hale v Mnichově, v kongresovém centru v Berlíně, v Hamburku, Drážďanech a jinde. V Kolíně nad Rýnem se umělci představí v Köln aréně, kde před pár dny získali němečtí házenkáři titul mistrů světa a také v roce 2001 tam absolvovali cestu ke světovému titulu čeští hokejisté.

V Silbereisenově programu se mimo jiné jódluje či v něm tančí balet televizní společnosti MDR. Populární německé sestry Hofmannovy zpívají s Gottem německy Zvonky štěstí. V jazyce hostitelů ostatně Gott zpívá celou paletu svých hitů, což je v Německu obvyklé.

Dlouho plánovaná úterní premiéra nebyla pro Gotta nijak snadná. Jen pár hodin předtím byl v Praze na pohřbu skladatele Karla Svobody. "To byl přítel. Jeho písně zlidověly," řekl zpěvák. Svobodova Včelka Mája na koncertu v Ilsenburgu nechyběla.

Svou popularitu v blízkém zahraničí si Gott úplně jednoznačně vysvětlit neumí. "Tím se zabývá hodně analytiků," říká. Jakoby "na zkoušku" ho Němci vzali už před 40 lety a trvá to dodnes. Je za tím ale podle něj moc práce.