Vědci z kalifornské univerzity v Berkley vytvořili v trávě na zemi různé pachové stopy, například čokolády nebo benzínu, a požádali skupinu dobrovolníků, aby šli po stopách, jako to dělají psi. Měli za úkol najít desetimetrovou trasu a celou ji projít. Účastníci pokusu měli zavázané oči, na rukou silné rukavice a v uších zátky, aby se museli skutečně spoléhat jen na svůj čich.

Ukázalo se, že dvě třetiny z nich byly schopny jít po pachových stopách. I když byli lidé při stopování pomalejší než zvířata, postupně se zdokonalovali. Jejich výkon jeden expert označil za úchvatný.

Při dalším testu bylo zjištěno, že pro dobré rozlišování pachů potřebují lidé obě nosní dírky. Američtí odborníci ve studii uveřejněné v časopise Nature Neuroscience shrnují své závěry do konstatování, že lidský čich je mnohem vyvinutější, než se doposud myslelo. Tréninkem mohou lidé dospět k tomu, že budou schopni plnit úkoly, o nichž se doposud myslelo, že jsou pouze pro zvířata.

I novorozeňata mají dobrý čich

"Ukázalo se, že čich, ačkoli je pro lidi méně důležitý než pro většinu zvířat, je vysoce vyvinutý a důmyslný smyslový systém," řekl fyziolog Peter Brennan z univerzity v Bristolu. "Není to druhořadý systém, jak se dosud tradovalo."

Bylo už potvrzeno, že novorozeňata se dokážou orientovat podle pachu matky, ale tentokrát poprvé dospělí lidé dokázali, že jsou schopni jít po pachových stopách.

Nynější studie bude dobrým stimulem pro další výzkum čichu lidí. Například bude podle Brennana zajímavé zjistit, do jaké míry využívají svého čichu slepí lidé při orientaci v prostředí.