Hlavní obsah
Nedostatek zdravotních sester je ve všech krajích. Foto: Profimedia.cz

Zdravotní sestry nejsou společensky doceněny

Nedostatek pracovníků ve zdravotnictví, a to jak v lékařských, tak tzv. nelékařských oborech, je v současnosti častým a bolavým tématem. Nedostatek sester je přitom problémem, který se stupňuje již řadu let. V českém zdravotnictví jich v současné době pracuje odhadem 100 000, řádově další tisíce ale chybějí.

Nedostatek zdravotních sester je ve všech krajích. Foto: Profimedia.cz
Zdravotní sestry nejsou společensky doceněny

„Podle našich údajů poptávka po zdravotních sestrách, zejména všeobecných, poměrně strmě stoupá. Výrazný nástup zájmu jsme zaznamenali od poloviny roku 2014. Počet reakcí na nabídky ale od konce roku 2013 setrvale klesá. Nedostatek sester je ve všech krajích, nejvíce nabídek práce evidujeme ve Středočeském a Moravskoslezském kraji, největší počet reakcí na nabídky máme v Praze a v Jihomoravském kraji,“ říká Zuzana Lincová, ředitelka pracovního portálu Profesia.cz.

Úprava vzdělání

Jednou z cest k řešení nedostatku sester je změna legislativy, která by do jisté míry snížila nároky na přípravu plně aprobovaných sester. Dosud se pro získání odbornosti všeobecná sestra studuje sedm, na specializaci dětská sestra až devět let, podmínkou je totiž bakalářské studium na vysoké škole. Ministerstvo v novele zákona počítá s modelem 4 +1, to znamená, že po čtyřech letech na střední zdravotnické škole by následoval jeden rok na vyšší odborné škole. Zdravotní asistentky, které nyní vycházejí ze zdravotnických škol, by si tak mohly doplnit rok studia a získat titul všeobecná sestra.

Špatné pracovní podmínky

Dlouhé vzdělání však není jediným důvodem nedostatku zdravotních sester, příčin je víc. „Osobně se domnívám, že jsou to především špatné pracovní podmínky a nízké společenské ohodnocení práce sester,“ uvádí Mgr. Eva Hlaváčková, Ph.D., proděkanka pro vnější a vnitřní vztahy Fakulty zdravotnických studií Univerzity Pardubice.

Porušování zákoníku práce

Sestry jsou podle jejích slov přetěžovány, pracují přesčas, často se potýkají s porušováním zákoníku práce a jejich postavení v hierarchickém systému nemocnic je neuspokojivé. „Jsou kladeny vysoké nároky na jejich výkon, preciznost, bezchybnost, často jsou sankcionovány, ale mají málo možností věci ovlivňovat. Jejich náročná a zodpovědná práce je navíc špatně finančně hodnocená,“ připomíná Eva Hlaváčková.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků