Hlavní obsah

V Rumunsku dostanou učitelé přidáno o 50 procent

Měsíc před parlamentními volbami v Rumunsku pokračuje spor nejvyšších ústavních činitelů o učitelské platy. Poslanci začátkem října schválili navýšení mezd učitelů o 50 procent i přesto, že menšinová vláda premiéra Calina Tariceanua s tímto krokem nesouhlasila.

V Rumunsku dostanou učitelé přidáno o 50 procent

Teď navzdory odporu premiéra radikální finanční přilepšení pro učitele posvětil prezident Traian Basescu, který reprezentuje opoziční Demokratickou stranu (PD).

I když prezident sporný zákon podepsal, premiér Tariceanu ihned oznámil, že ho nebude akceptovat. Neupřesnil ale, jak to formálně hodlá provést.

Populistický krok

Podle předsedy vlády by předvolební přilepšení učitelům, které mnozí komentátoři považují za populistický krok opozice, vážně ohrozilo celou rumunskou ekonomiku. Kabinet prý nemůže dovolit, aby "neodpovědní politici upřednostňovali vlastní volební zájmy před zájmy Rumunska."

Tariceanův kabinet už podal proti schválení zákona ústavní stížnost, soud ale rozhodl, že norma ústavu neporušuje. Premiér také zbavil funkce svého ministra školství, který v parlamentu poloviční navýšení platů podpořil.

Rozhodnutí o zvýšení platů učitelům vyvolalo v zemi lavinu požadavků dalších zaměstnanců veřejného sektoru, kteří se dožadují vyšších příjmů. Učitelé v Rumunsku letos v průměru vydělávali 900 lei (asi 6000 Kč), po schváleném zvýšení platů by jejich příjmy poskočily na 1350 lei (zhruba 9000 Kč).

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků