Hlavní obsah
Nezaměstnanost břevlavských romů přesahuje 69 procent. Celých 78 procent z nich má pouze základní vzdělání. (ilustrační foto) Foto: Ivan Vilček, Právo

V Břeclavi je prioritou zaměstnání, postavené na vzdělání

Ministryně pro lidská práva a menšiny Džamila Stehlíková se zúčastnila jednání lokálního partnerství Agentury pro sociální začleňování v Břeclavi. Program Agentury zahrnuje přípravu speciálních projektů pro občany ohrožené sociálním vyloučením, například na míru šité rekvalifikace pro vybrané motivované jedince či rodiny, děti, ale také dospělé, s cílem dostat konkrétního člověka do práce.

Nezaměstnanost břevlavských romů přesahuje 69 procent. Celých 78 procent z nich má pouze základní vzdělání. (ilustrační foto) Foto: Ivan Vilček, Právo
V Břeclavi je prioritou zaměstnání, postavené na vzdělání

Prioritami integrační politiky v Břeclavi jsou oblast zaměstnávání, zkvalitnění přístupu k sociálním službám a jako číslo jedna pak vzdělávání. Zdejší lokální partnerství Agentury vzniklo v červnu letošního roku a sdružuje mimo zástupců města Úřad práce, oblastní Charitu Břeclav, Apoštolskou církev, městskou policii. Neziskový sektor zastřešuje IQ Roma servis, o. s.

Lokální partnerství vychází z hloubkového průzkumu GAC, který proběhl v terénu, přímo v romské komunitě v první polovině roku. Vyplynulo z něj, že míra nezaměstnanosti břeclavských Romů se loni v prosinci pohybovala kolem devětašedesáti procent. A že naprostá většina Romů v Břeclavi, celkem sedmaosmdesát procent, dosáhla nejvýše základního vzdělání.

Vzdělání jako vstupenka na trh práce

V Břeclavi proto kladou důraz na vzdělávání. Rozhodli se vybudovat systém asistence přímo na školách. Zaměří se nejen na práci zkušených pedagogů, ale i na práci s dobrovolníky, kteří by se věnovali doučování slabších žáků.

Zájemce o práci dobrovolníků podstoupí vzdělávací kurz Masarykovy univerzity v Brně. V rámci projektů Agentury by měli romští žáci a žákyně dosáhnout na studium na středních školách tak, aby následně našli uplatnění na trhu práce.

Dalším krokem, který partneři navrhují, je širší zapojení místních zaměstnavatelů a jejich motivování k podpoře zaměstnanosti především dlouhodobě nezaměstnaných osob. Právě v aktivitě zaměstnavatelů v regionu je podle průzkumu velká naděje, že nastane obrat v sociální situaci části místních obyvatel, ohrožených sociálním vyloučením.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků