Hlavní obsah
Novela stanoví minimální délku pracovního poměru pro pedagogické pracovníky na 12 měsíců. Foto: Profimedia.cz

Sněmovna potvrdila zákaz propouštění učitelů na prázdniny

Novelu, která má až na výjimky zakázat uzavírání pracovních smluv s učiteli jen na deset měsíců školního roku, Sněmovna znovu schválila - tentokrát se senátními opravami. Novelu nyní dostane k podpisu prezident.

Novela stanoví minimální délku pracovního poměru pro pedagogické pracovníky na 12 měsíců. Foto: Profimedia.cz
Sněmovna potvrdila zákaz propouštění učitelů na prázdniny

Norma má především odstranit praxi některých ředitelů škol, kteří na letní prázdniny učitele opakovaně propouštějí a poté znovu přijímají od září. Takovéto smlouvy podle ministryně školství Kateřiny Valachové (ČSSD) dostává zhruba 4000 učitelů, což představuje 3,7 procenta všech pedagogů, i když školy dostávají peníze na učitelské platy pro celý kalendářní rok.

Minimální délka smlouvy 12 měsíců

Novela má proto zakázat řetězení desetiměsíčních smluv s učiteli tím, že minimální délku pracovního poměru pro pedagogické pracovníky stanoví na 12 měsíců. Má to zabránit situacím, kdy se učitelé musejí na letní prázdniny registrovat na úřadech práce a přivydělávat si brigádami. Výjimku ze zákazu by měly školy kvůli tomu, aby mohly přijmout pedagoga bez dostatečné odborné kvalifikace nebo na zástup za déle nepřítomného kmenového zaměstnance.

Platnost od příštího školního roku

Ministerstvo školství původně chtělo, aby se podle nových pravidel uzavíraly pracovní smlouvy už pro nynější školní rok. To se ale kvůli zpoždění sněmovního schvalování nezdařilo. Novela by měla být účinná patnáctým dnem po vyhlášení ve Sbírce zákonů, a použitelná by tak měla být až pro příští školní rok.

Umělci budou vyučovat jen umění

Změny iniciované Senátem se týkají ustanovení, podle něhož by předměty uměleckého zaměření na základních, středních či uměleckých školách mohli nově vyučovat i absolventi uměleckých oborů s pedagogickým zaměřením. Doplnění se týká absolventů akademií múzických umění, kteří by byli oprávněni vyučovat estetickou, dramatickou nebo mediální výchovu. Změna má podle ministryně zabránit tomu, aby umělci mohli vyučovat i jiné než umělecké předměty.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků