Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Radek Plavecký, Právo

Propouštění v zahraničních automobilkách pokračuje

Finanční krize udělá z dalších osob pracujících v automobilovém průmyslu nezaměstnané. Americkou automobilku Chrysler opustí přes osmnáct set zaměstnanců, švédské Volvo propustí dalších osm set padesát lidí.

Ilustrační foto Foto: Radek Plavecký, Právo
Propouštění v zahraničních automobilkách pokračuje

Americká automobilka Chrysler uspíší uzavření jedné ze svých montážních továren. V dalším závodě pak omezí počet směn. Tato opatření povedou k zániku zhruba 1825 pracovních míst. Chrysler tak reaguje na zpomalení světové ekonomiky a přesun poptávky k malým vozům. Chrysler podle svých internetových stránek zaměstnává ve Spojených státech kolem 100 000 lidí.

Švédský výrobce nákladních automobilů a těžkých stavebních vozidel Volvo oznámil, že propustí dalších 850 zaměstnanců. Propouštění postihne divizi Volvo Construction Equipment (Volvo CE), která vyrábí automobily a mechanismy využitelné především ve stavebnictví, například bagry a nakladače.

Již nedávno přitom stejný koncern oznámil propuštění 500 pracovních sil. Příčinou je pokles zájmu na světových trzích, který započal na severoamerickém kontinentu a nyní se šíří i do Evropy a na jiné kontinenty. Globální finanční krize nyní urychlila jeho průběh. Loňský rok byl přitom v roční zprávě 2007 označen pro Volvo CE jako "rekordní“.

Ztráta 850 míst postihne jen zaměstnance ve Švédsku, a to především v menších švédských městech. Vyjednávání o propouštění s odbory teprve začnou, nyní ještě stále probíhají rozhovory o uskutečnění předchozí, první propouštěcí vlny. Před začátkem letošního propouštění mělo Volvo CE ve Švédsku asi 5000 zaměstnanců.

 

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků