Hlavní obsah
Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz

Projekty prevence kriminality mají výsledky, romští asistenti pomáhají policii

Děčín letos opět žádá o dotaci na další projekty prevence kriminality. Čeká na verdikt Republikového výboru pro prevenci kriminality. Podobné projekty se už osvědčily loni, město v nich chce proto pokračovat. Letošní žádost o dotaci zahrnuje sedm projektů prevence kriminality. Celkově dosahují téměř 1,5 miliónu korun.

Ilustrační foto Foto: Profimedia.cz
Projekty prevence kriminality mají výsledky, romští asistenti pomáhají policii

Pokud by byly dotací podpořeny všechny projekty, uhradí ministerstvo částku více než 1,1 miliónu korun. Zbytek doplatí město ze svého rozpočtu. Nejvyšší prioritu má v Děčíně projekt Asistent prevence kriminality, který už loni začala úspěšně realizovat místní městská policie s finanční podporou ministerstva vnitra.

V rámci projektu najde uplatnění sedm příslušníků romské menšiny, kteří městské policii pomáhají při dohledu nad veřejným pořádkem ve dvou lokalitách města.

„Pokud republikový výbor tento projekt schválí, můžeme získat prostředky na druhé pololetí letošního roku. Nechtěli jsme ale projekt zbytečně přerušovat vzhledem k tomu, že jde o velmi úspěšnou aktivitu. V prvním pololetí, do doby získání dotace od ministerstva vnitra, jsou asistenti zaměstnáni v režimu veřejně prospěšných prací a na jejich mzdy nám přispívá děčínský úřad práce, který tento projekt od jeho počátku podporuje,“ vysvětlil děčínský primátor František Pelant (ČSSD).

Podle ředitele děčínské městské policie Marcela Horáka asistenti prevence kriminality jsou zařazeni do klasických směn a do systému dohledu nad veřejným pořádkem se zapojují samostatně nebo ve smíšených hlídkách se strážníky.

„Asistenty považuji za jeden z nejúspěšnějších projektů prevence kriminality, který jsme realizovali. Díky působení asistentů došlo k zásadnímu poklesu počtu stížností na narušování občanského soužití a veřejného pořádku v lokalitách, kde se asistenti na hlídkové službě podílejí,“ uvedl Horák.

Jak pracují romští mentoři

Druhým projektem je romský mentor, který opět navazuje na úspěšný loňský program.
V rámci projektu pracují ve spolupráci s děčínským střediskem probační a mediační služby vyškolení lidé z řad Romů, jejichž úkolem je motivovat odsouzené k alternativním trestům k tomu, aby podmínky trestu splnili a soud je nemusel změnit na trest odnětí svobody. Úspěšnost intervence mentorů se v Děčíně pohybuje kolem 60 procent.

„Pokud spočítáme náklady na jednoho mentora v porovnání s náklady na jednoho odsouzeného k trestu odnětí svobody, jasně vychází, že díky mentorům se ušetří značná suma. Nelze samozřejmě hovořit jen o finanční stránce. Věřím, že díky působení mentorů se u mnoha jedinců podaří snížit riziko případného opakování protiprávního jednání,“ informoval závěrem děčínský primátor.

Děčínská městská policie chce také pokračovat ve vzdělávání strážníků, policistů a asistentů prevence kriminality a v projektech sociální prevence se zaměřením na děti a mládež.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků