Hlavní obsah
Moravskoslezském kraji je obzvláště těžké sehnat svářeče. Foto: Profimedia.cz

Po kvalifikovaných řemeslnících je poptávka

Ačkoli staré české přísloví praví „řemeslo má zlaté dno“, z údajů ministerstva práce a sociálních věcí vyplývá, že nejvíce volných pracovních pozic je právě v této oblasti. Na konci minulého roku byl aktuální počet volných míst pro řemeslníky a opraváře bezmála 8 tisíc, což bylo ze všech oblastí práce nejvyšší číslo.

Moravskoslezském kraji je obzvláště těžké sehnat svářeče. Foto: Profimedia.cz
Po kvalifikovaných řemeslnících je poptávka

Značný počet pracovníků chybí také na pozicích kovodělníků, montérů či opravářů strojů.

Staří odcházejí, mladí nemají zájem

„Důvody nedostatku pracovníků v těchto oborech jsou prosté: mnoho stávajících řemeslníků se nachází v důchodovém věku a mladí lidé dávají přednost studiu na střední škole před učilištěm,“ vysvětluje Ivo Jupa, hlavní manažer projektu NSK2.

Přitom platové ohodnocení řemeslníků bývá nad celostátním průměrem. Lze se o tom přesvědčit na serveru Vzdelavaniaprace.cz, kde je možné si vyhledat průměrné mzdy pro jednotlivá povolání.

Řemeslné obory mají budoucnost

Podle analytika Jiřího Braňky z Národního vzdělávacího fondu patří mezi nejžádanější řemesla na českém trhu práce svářeči, brusiči kovů, stavební elektrikáři, pekaři ale i třeba maséři. V krajích navíc existují veliké rozdíly díky malé mobilitě na trhu práce. Například maséři a pekaři jsou hůře dosažitelní v Praze, v Moravskoslezském kraji je obzvláště těžké sehnat svářeče.

„V současnosti zaznamenáváme ze strany zaměstnavatelů vysokou poptávku po kvalifikovaných pracovnících řemeslných oborů. Zájemci mohou na webu vzdelavaniaprace.cz zjistit, co všechno by měli v daných pozicích umět. Pokud to umí, ale chybí jim doklad o této kvalifikaci, mohou se přihlásit ke kvalifikační zkoušce. Po jejím splnění získají celostátně platný certifikát, který má statut veřejné listiny, má tedy stejnou váhu jako například vysvědčení, výuční list či občanský průkaz,“ dodává Ivo Jupa.

Informace o kurzech dalšího vzdělávání a požadavcích ke splnění zkoušky naleznou zájemci na www.vzdelavaniaprace.cz. Informace o profesních kvalifikacích a projektu Národní soustava kvalifikací lze získat na www.nuv.cz/nsk2.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Reklama

Výběr článků