Hlavní obsah
Staniční sestra oddělení pediatrické resuscitační a intenzivní péče fakultní nemocnice Ostrava Jitka Coufalová převzala ocenění Sestra roku 2016 v kategorii přímá pečovatelská péče na galavečeru 28. března v Hudebním divadle Karlín v Praze. Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Nejlepší zdravotní sestry dostaly ocenění

Sestrou roku 2016 v ošetřovatelské péči se stala staniční sestra Jitka Coufalová z ostravské fakultní nemocnice. Cenu v oblasti managementu a vzdělávání získal Jiří Čáp z Transplantačního centra Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM). Za celoživotní přínos porota ocenila porodní asistentku Marii Volkovou z rýmařovské nemocnice.

Staniční sestra oddělení pediatrické resuscitační a intenzivní péče fakultní nemocnice Ostrava Jitka Coufalová převzala ocenění Sestra roku 2016 v kategorii přímá pečovatelská péče na galavečeru 28. března v Hudebním divadle Karlín v Praze. Foto: Michal Kamaryt, ČTK
Nejlepší zdravotní sestry dostaly ocenění

Soutěž, která se snaží ocenit práci zdravotních sester, porodních asistentek, zdravotnických asistentů a dalšího nelékařského zdravotnického personálu, se konala už posedmnácté.

Ocenění se tradičně udílí ve dvou kategoriích – sestra v přímé ošetřovatelské péči a sestra v managementu a vzdělávání.

Staniční sestra a mentor praxe

Vítězka první kategorie Jitka Coufalová pracuje 24 let jako dětská sestra, v posledních devíti letech na pozici staniční sestry Oddělení pediatrické resuscitační a intenzivní péče Fakultní nemocnice Ostrava.

Nově už sestry nemají potřebovat vysokoškolské vzdělání, stačit jim má střední zdravotnická škola a rok vyšší odborné školy.

Kromě toho působí jako mentor odborné praxe pro sestry a záchranáře Ostravské univerzity a je členkou nemocniční psychosociální intervenční služby, jež pomáhá lidem, kteří se musejí vyrovnat s nemocí, náročnou léčbou nebo se smrtí někoho z blízkých.

„Jitka pečuje o pacienty, neustále se vzdělává, účastní se konferencí, zajímá se o nové metody v ošetřovatelské péči a spolupracuje při jejich uvedení do praxe. Její oddělení je vždy výkladní skříní Kliniky dětského lékařství,” uvedli v medailonku pořadatelé soutěže.

Vychoval mnoho studentů

V kategorii, která oceňuje hlavně vzdělávací, manažerskou či vědeckovýzkumnou činnost zdravotníků a zdravotnic, uspěl Jiří Čáp. Do zdravotnictví vstoupil před 23 lety, v současnosti zastává pozici vrchní sestry Kliniky anesteziologie, resuscitace a intenzivní medicíny Transplantačního centra IKEM.

Jiří Čáp, který vykonává funkci vrchní sestry kliniky aneseziologie, resuscitace a intenzivní péče IKEM, převzal ocenění Sestra roku 2016 v kategorii management a vzdělávání.

Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Vychoval řadu studentů, přednáší na kongresech, publikuje odborné práce a podílí se na grantových projektech. V roce 2002 pracoval tři měsíce v armádní polní nemocnici v Kábulu.

Za celoživotní přínos v ošetřovatelství obdržela cenu porodní asistentka Marie Volková, která pracuje 38 let v rýmařovské nemocnici.

„Gynekologie a porodnictví je Mariiným životem. Pro své oddělení získala v roce 2004 titul Baby Friendly Hospital. I po ukončení činnosti gynekologicko-porodnického oddělení nemocnice Marie zůstala tomuto oboru věrná. Vede předporodní kurzy a tělocvik pro těhotné,” řekli pořadatelé.

Porodní asistentka Marie Volková, která 38 let pracuje v rýmařovské nemocnici, převzala z rukou patronky soutěže Dagmar Havlové cenu za celoživotní přínos v ošetřovatelství.

Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Nejlepší zdravotnickou školu má Hradec Králové

Nejvíce hlasů ve veřejném hlasování mezi sedmi finalisty vybranými porotou získala vedoucí sestra ortopedického oddělení Nemocnice Hořovice Andrea Růžičková. Stala se tak vítězkou kategorie Sestra mého srdce.

Růžičkovou, která ve zdravotnictví pracuje 20 let, její kolegové označují za pracovitou, spolehlivou, empatickou, pozitivní, vlídnou a usměvavou ženu.

Vedoucí sestra ortopedického oddělení nemocnice Hořovice Andrea Růžičková (vpravo) převzala ocenění Sestra mého srdce.

Foto: Michal Kamaryt, ČTK

Novinkou letošního ročníku byla kategorie Nejlepší zdravotnická škola, ve které zvítězila Vyšší zdravotnická škola a Střední zdravotnická škola v Hradci Králové.

Nedostatek sester a jeho řešení

Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) bylo v roce 2015 v tuzemském zdravotnictví 82 688 pracovních úvazků zdravotních sester a porodních asistentek, i tak je to málo. Jejich průměrný plat činil 28 491 Kč.

Na nedostatek sester si stěžují především nemocnice a další lůžková zařízení, odkud zdravotnice kvůli náročnosti profese odcházejí především do ambulancí. Podle údajů ÚZIS z prosince 2015 chybělo v Česku téměř 3300 sester na plný úvazek, z toho téměř polovina v nemocnicích.

Zvýšení počtu sester si ministerstvo zdravotnictví slibuje od novely zákona, která má jejich vzdělávání zjednodušit. Nově už by nepotřebovaly vysokoškolské vzdělání – stačila by jim střední zdravotnická škola a rok vyšší odborné školy.

Návrh by měla v dubnu schválit Sněmovna. Motivovat sestry v nemocnicích chce ministr zdravotnictví Miloslav Ludvík (ČSSD) také zvýšením příplatků od letošního července.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků