Hlavní obsah

Náročná práce a šéfové dohání lidi k duševním chorobám

Lidé s přehnaně velkým množstvím pracovních úkolů, s krátkými, nezměnitelnými lhůtami na jejich splnění mají dvakrát vyšší pravděpodobnost, že se u nich vyvine duševní choroba než lidé s méně náročnou prací. Stejné riziko hrozí lidem s arogantními nadřízenými.

Náročná práce a šéfové dohání lidi k duševním chorobám

Zjištění vyplývá z nové studie Institutu psychiatrie na londýnské King's Colleg. Jeho vedoucí pracovnice Marie Melchiorová řekla novinářům, že výzkum ukazuje, že je možno diagnostikovat deprese vzniklé pracovním tlakem u dříve zdravých mladých lidí.

Podle ní existují v materiálech Světové zdravotnické organizace WHO důkazy, že se pracovní stres v posledních letech zvýšil. "Mnoho typů práce se během doby změnilo. Dopady dojíždění, dlouhých hodin v práci a nutnosti skloubit práci a rodinný život podle všeho hrají roli."

Studie je publikována v odborném časopise Psychological Medicine. Zabývá se 972 Novozélanďany, které lékaři sledovali od tří let jejich věku. Z nich mělo 891 zaměstnání - od politiků, po burzovní makléře či farmáře a novináře. Na 14 procent žen a deset procent mužů už zaznamenalo první případ deprese a z těchto případů bylo 45 vyvoláno tlakem v práci.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků