Hlavní obsah
Plastika padlého draka v Helfštýně od sedmi mistrů černého řemesla z Česka a Belgie. Foto: Vladislav Galgonek, ČTK

Helfštýn obsadily o víkendu stovky kovářů z celého světa

Několik stovek uměleckých kovářů z celého světa obsadilo o víkendu středověký hrad Helfštýn na Přerovsku. Mistři černého řemesla se sjeli na 33. ročník tradičního setkání Hefaiston, aby návštěvníkům hradu ukázali největší skvosty ze svých kovářských dílen a u rozpálených výhní předvedli práci s kovem.

Plastika padlého draka v Helfštýně od sedmi mistrů černého řemesla z Česka a Belgie. Foto: Vladislav Galgonek, ČTK
Helfštýn obsadily o víkendu stovky kovářů z celého světa

"Letos přijelo 512 kovářů z 18 zemí světa, což je ve srovnání s předchozími ročníky vyšší průměr," řekl novinářům kastelán hradu Jan Lauro, podle kterého tolik špičkových kovářů z různých koutů světa nelze na jednom místě jen tak spatřit. Kováři s sebou na Helfštýn přivezli rekordních 358 exponátů.

Vykovali draka

Čtyři kováři z Milostovic u Opavy spolu s třemi belgickými kolegy už od minulé soboty pracovali na plastice padlého draka, která je zhruba půldruhého metru dlouhá a metr vysoká. Dílo zůstane na hradě. Čeští mistři na Helfštýně již bodovali během 30. ročníku Hefaistonu s plastikou Dračí otec, kterou odborníci zařadili mezi klenoty výkladní skříně uměleckého kovářství.

Představit zapomenuté řemeslo

Umělečtí kováři se na Helfštýně setkávají od roku 1981. Z původní myšlenky představit lidem zapomenuté řemeslo se postupně stala uznávaná akce. Loni na Hefaiston zavítalo kolem 9500 lidí.

Může se Vám hodit na Firmy.cz

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Seznam.cz zavádí tlačítko Líbí se

Dejte redakci i ostatním čtenářům vědět, jaký obsah stojí za přečtení.

Články s nejvyšším počtem Líbí se se budou častěji zobrazovat na hlavní stránce Seznamu a přečte si je více lidí. Nikomu tak neuniknou zajímavé zprávy.

Reklama

Výběr článků