Hlavní obsah

Francie připravuje seznamy profesí dostupných cizincům

Francie chystá rozšíření přístupu na svůj pracovní trh pro lidi z nových členských zemí EU i pro občany dalších států. Vypracovávají se dva seznamy profesí přístupných cizincům. První, obsahující asi 30 zaměstnání vyžadujících spíš vyšší odbornost, bude určen pro cizince mimo EU, pro lidi z nových zemí unie vzniká seznam 152 profesí, většinou s nižší kvalifikaci, což vyvolává spekulace o diskriminaci.

Francie připravuje seznamy profesí dostupných cizincům

Ve všech případech jde o profese, kde má Francie problémy s pokrytím potřeb z vlastních lidských zdrojů, jak potvrdilo ministerstvo přistěhovalectví, integrace a národní identity. 

List Libération, který o záležitosti informoval jako první, napsal, že na seznamu pro lidi mimo rámec unie jsou například experti na informatiku, projektanti ze strojírenství, geometři, odborníci na audit a finanční kontrolu nebo stavbyvedoucí. 

Na druhém seznamu jsou mimo jiné číšníci, umývači oken, pracovníci pro údržbu a očistu měst, kuchaři, pečovatelé o děti, pomocníci v domácnosti nebo lidé mnohostranně použitelní v restauračních službách.

Seznamy vyvolávají pachuť diskriminace

Libération v komentáři uvedl, že to vyvolává určitou nepříjemnou pachuť. "Může mít například přednostní otevření nejméně kvalifikovaných sektorů evropské (a tudíž bílé) imigraci jiný cíl než omezit imigraci z Maghribu a z černé Afriky?" otázal se.

Připravovaný krok souvisí se snahou nového prezidenta Nicolase Sarkozyho přejít od "pasivně trpěné" imigrace k imigraci selektivní. Sarkozy ještě jako ministr vnitra prohlašoval, že Francie musí mít právo si své imigranty vybírat a že přijímat bude moci jen ty, kterým bude schopna zajistit práci a slušné životní podmínky.

Francie bude muset úplně otevřít svůj pracovní trh pro lidi z nových zemí unie nejpozději v roce 2011.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků