Hlavní obsah

České adepty dřevorubeckého umění bude učit světový šampion

Šanci zdokonalit se v dřevorubeckému umění pod vedením devítinásobného mistra světa a držitele světových rekordů Jasona Wynyarda, Maora z Nového Zélandu, budou mít v příštích dnech účastníci přípravného kempu před mistrovstvím ČR v dřevorubeckých soutěžích.

České adepty dřevorubeckého umění bude učit světový šampion

"Tenhle sport sice nikdy nebude masový, ale chceme, aby lidi, kteří se mu věnují, byli co nejvíce na úrovni," uvedl jeden z pořadatelů mistrovství, čtyřnásobný dřevorubecký mistr Evropy Martin Komárek.

Mistrovství se uskuteční v neděli 29. května v Mikulově.

Čeští dřevorubci nejsou žádná béčka

Společně s Wynyardem bude Komárek učit správně sekat a řezat dřevo 25 začínajících dřevorubců.

Čeští dřevorubci podle něj v závodech, zejména na evropské úrovni, za zahraničními nezaostávají.

V USA, Austrálii a na Novém Zélandu má však tradice dřevorubectví dávné kořeny a profesionálové se mu věnují již od dětství. Například Wynyard, který vyrůstal v rodině závodního dřevorubce, si se sekerou začal hrát už jako pětiletý; závodí od 12 let.

Za pár vteřin je strom vejpůl

Na mistrovství ČR se bude závodit v řezání speciální motorovou i ruční pilou a v přesekávání stojícího a ležícího kmene.

Letošní novinkou je přesekávání stromu z prkna umístěného v třímetrové výšce. Na zdolání jednotlivých disciplín závodníkům obvykle stačí jen pár vteřin.

Přestože se dřevorubci ohánějí hrozivě vyhlížejícími nástroji, je podle Komárka dřevorubecký sport bezpečný; diváci však musejí stát v uctivé vzdálenosti nebo zůstat skryti za plexisklem. "Nejhorším 'zraněním' obvykle bývají puchýře," prohlásil Komárek.

Netradiční, ale fyzicky náročný sport

"Ten sport je určený lidem, kteří se nebojí dělat něco netradičního a jsou všestranní," uvedl Komárek. "Jedinou podmínkou je, že musí mít stoprocentní zdraví a chuť zkusit něco nového, nebát se fyzicky náročných věcí," dodal.

Důležité je podle něj nepodceňovat přípravu. Na kempech si lidi zkouší různé techniky, poleno nejdřív třeba přesekávají i půl hodiny.

Nováčci podle Komárka musí dávat pozor, co jim zkušení znalci říkají. "Pokud někdo nepřijde a neotočí vám zápěstí třeba o dva centimetry doprava, tak budete sekat pořád špatně, a to samé je s nohama i hlavou," prohlásil.

Kvalitní nářadí je důležité

Pouhé zvládnutí techniky přitom zdaleka nestačí, důležitý pro úspěch je i kvalitní nástrojové vybavení.

Závodní sekery stojí od 9000 do 15 000 korun; třeba Komárek jich má šest a Wynyard desetkrát tolik. Na 40 000 korun přijde kvalitní ruční pila.

Běžná motorová pila je sice asi o 10 000 korun levnější; speciální velká závodní pila ovšem vyjde na 150 000 korun až 200 000 korun. "Je to formule 1 mezi motorovými pilami," uvedl Komárek.

Pokud někdo nepřijde a neotočí vám zápěstí třeba o dva centimetry doprava, tak budete sekat pořád špatně.
Martin Komárek, čtyřnásobný dřevorubecký mistr Evropy

V dřevorubeckém sportu však nejde jen o body a rekordy. Většina lidí, kteří se mu věnují, má nějaký vztah k přírodě - lesu nebo ke dřevu.

"Snažíme se to organizovat i pro lidi, kteří nemají ambice vyhrávat na mistrovství republiky nebo světa, ale chtějí se sejít s partou lidí, co mají podobné zájmy," dodal Martin Komárek.

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků