Hlavní obsah
Dohoda zaručuje agenturním zaměstnancům stejné podmínky, jakých dosud využívali jen kmenoví pracovníci podniku. Foto: Profimedia.cz

Agenturní pracovníci ve Škodě Auto dosáhnou na výhody kmenových zaměstnanců

Společnost Manpower Group, jako generální dodavatel agenturních zaměstnanců ve společnosti Škoda Auto a.s., podepsala v uplynulých dnech společně se subdodavatelskými agenturami kolektivní smlouvu s Odbory KOVO MB. Agenturní pracovníci, kterých je ve Škodovce přibližně deset procent, tak dosáhnou na podobné sociální výhody, jaké mají kmenoví zaměstnanci automobilky. Zároveň se jim zvýší tarifní mzda.

Dohoda zaručuje agenturním zaměstnancům stejné podmínky, jakých dosud využívali jen kmenoví pracovníci podniku. Foto: Profimedia.cz
Agenturní pracovníci ve Škodě Auto dosáhnou na výhody kmenových zaměstnanců

V České republice jde zřejmě o první reálnou dohodu, která nad rámec zákonných předpisů zaručuje agenturním zaměstnancům stejné podmínky v sociální i mzdové oblasti, jakých dosud využívali jen kmenoví pracovníci podniku. Týká se to například sociální péče o agenturní zaměstnance v podobě příspěvku při narození dítěte, příspěvku na pobyt jejich dítěte v jeslích nebo finanční pomoc rodině při úmrtí zaměstnance.

První smlouva s agenturou práce

Podle předsedy odborové organizace a podnikové rady ve Škodovce Jaroslava Povšíka je to poprvé, co byla dojednána kolektivní smlouva s agenturou práce. "Považujeme to za důležitý milník sociálního dialogu, protože odbory musejí být na straně všech pracujících v podniku, nikoliv jen kmenových zaměstnanců. Slibujeme si od toho další zvyšování úrovně agenturních zaměstnavatelů," dodal Povšík.

Rozvoj sociálního dialogu

"Škoda je bezesporu atraktivní zaměstnavatel a stranou nesmí stát ani agenturní zaměstnanci. Úroveň našeho sociálního dialogu s odbory je na nejvyšší úrovni a jsem rád, že podpisem smluv mezi agenturami práce a Odbory KOVO MB dochází k jeho dalšímu rozvoji," doplnil člen představenstva Škody Auto za oblast řízení lidských zdrojů Bohdan Wojnar.

„Pronajatí“ zaměstnanci

Principem agenturního zaměstnávání je umístění zaměstnanců agentury k výkonu práce u jiného zaměstnavatele na základě pracovní smlouvy nebo dohody uzavřené mezi příslušným zaměstnancem a agenturou práce. Zaměstnavatel tedy dočasně umístěné zaměstnance nepřijímá do pracovního poměru, pouze si je od pracovní agentury "pronajímá".

Agenturní zaměstnávání má ve srovnání se standardním pracovním poměrem menší míru stability a vyšší míru flexibility, vyhovující velkým firmám se sezónními potřebami.

Modelový příklad

„Podpis kolektivní smlouvy s odborovými organizacemi vnímáme jako modelový příklad toho, jak má vypadat spolupráce všech tří stran – uživatele, agentury a odborů – při nastavování rovných podmínek a potírání černého trhu, kdy je velká část agenturního zaměstnávání pokřivená zneužíváním pracovní síly placené pouze minimální mzdou bez nároků na lepší odměnu a další výhody,“ prohlásila po podpisu smlouvy generální ředitelka českého zastoupení Manpower Group Jaroslava Rezlerová.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků