V řadě lokalit je po brigádnících velmi nízká poptávka, ačkoli na hlavní pracovní poměr existuje mnoho volných pozic. Většina firem je vzhledem k aktuálnímu stavu na trhu práce co do počtu pracovníků v minusových číslech. Nabírají tedy spíše na plný úvazek.

Někde se místo brigádníků využívají přesčasy, případně poptávku pokryjí lidé z okolí stávajících pracovníků, třeba rodinní příslušníci.

Naprostá většina volných míst je ale v současné době na HPP.

Do výroby jdou brigádníci v době odstávek

Nárazové brigády v retailu zahrnují především inventury, doplňování regálů a prodejní asistentky. Zvýšená poptávka je také po promotérech, hosteskách či prodejcích na trhy. V oblasti logistiky jsou nejžádanější skladníci. Do výroby se brigádníci nabírají nejvíce v době odstávek a celozávodních dovolených.

Naprostá většina volných míst je ale v současné době na HPP, kde je oproti předchozím měsícům poptávka vyšší až o 15 procent.

Mzdy bývají nižší

Mzdy brigádníků se běžně pohybují v rozmezí 80-120 korun za hodinu. V některých případech bývá jejich mzda nižší než u stálých pracovníků.

„Nedá se říci, že by sezonní pracovníci měli vyšší mzdy než stabilní zaměstnanec dané společnosti. Naopak někdy je mzda o něco nižší, protože pracovník nemá odpovídající praxi a zkušenosti,“ vysvětlila Jitka Součková, marketingová manažerka Grafton Recruitment.

U výrobních pozic bývá základní hodinová mzda srovnatelná jak u pracovníka na plný úvazek, tak brigádníka, a začíná od cca 100 korun. U nevýrobních pozic jsou hodinové mzdy stejné v průběhu celého roku.