V IT oborech jsou každoročně potřeba tisíce nových zaměstnanců. Podle údajů Českého statistického úřadu (ČSÚ) mezi roky 2010 a 2015 v Česku vzrostl počet pracovníků v IT o třetinu.

Ani armáda více než 160 tisíc lidí pracujících v tomto odvětví ale na uspokojení poptávky nestačí. Zlepšení situace v blízké budoucnosti nenahrávají ani další statistiky ČSÚ: vysokoškolských studentů informatiky v posledních letech nepřibývá.

Výrazný nepoměr mezi nabídkou a poptávkou na pracovním trhu potvrzují i softwarové firmy.

Pouhá nabídka vyššího platu na ‚ukradení’ odborníka z jiné společnosti nestačí.

„Nezaměstnanost v Česku je kolem pěti procent, což je vlastně přirozená míra. Na trhu nyní neexistuje atraktivní nabídka volných pracovníků. Firmy, které rostou a potřebují nabírat, se tak často uchylují k taktice nabídnout zaměstnanecký poměr za výhodnějších finančních podmínek, než je průměr na trhu práce. To samozřejmě není ideální, a my se proto snažíme hledat jiné, kreativnější cesty,“ popisuje situaci v odvětví Martin Kult, viceprezident společnosti Ness Technologies, která poskytuje IT služby a řešení v různých státech světa.

Jen peníze nestačí

Informatika patří dlouhodobě mezi obory s nejrychleji rostoucími mzdami. Zatímco v roce 2002 byl průměrný plat IT zaměstnance o 7000 vyšší než průměrná mzda v Česku, vloni už to bylo o 17 tisíc více.

„Kvůli nedostatku lidí jsou firmy ochotné pro získání kandidáta investovat vysoké částky a v některých případech se snaží přetáhnout talenty od konkurence. A to někdy i za cenu, která není adekvátní výsledkům,“ vysvětluje Pavel Šmejkal z personální agentury DigiMates, která se specializuje právě na hledání IT zaměstnanců.

Podle něj jen nabídka vyššího platu na „ukradení“ odborníka z jiné společnosti nestačí. Sehnat kvalitní specialisty mají šanci jen takové společnosti, které dbají na firemní kulturu, dobrý přístup k lidem a dokážou nabídnout práci na zajímavém projektu.

Včera benefit, dnes standard

„Jsme v kontaktu se studenty a s čerstvými absolventy univerzit. Neformální pracovní prostředí, přátelský kolektiv a flexibilní pracovní doba pro ně už není benefitem, ale standardem. Mladí lidé se chtějí především realizovat, hledají pro sebe výzvy a nechtějí být jen součástí anonymního celku,“ zdůrazňuje Miroslav Michalko, ředitel internetové přepravní služby Zaslat.cz.

Nedostatek IT specialistů se firmy snaží řešit také zkrácenými úvazky nebo nabídkou práce z domova. Nicméně s rostoucími náklady na zaměstnance a jejich nedostatkem manažeři západních firem stále častěji využívají možnost outsourcingu, tedy zadání části svých aktivit externím odborníkům.

„Najímání smluvních pracovníků na konkrétní projekt firmám často přináší vyšší kvalitu i možnost dynamičtěji reagovat na potřebu interních kapacit,“ připouští Šmejkal a dodává, že velkou roli zde hrají i nižší náklady.

Školí si lidi

Další možností pro IT firmy, jak sehnat nové zaměstnance, je přijímat i nekvalifikované kandidáty a potřebné dovednosti je naučit. Tento trend společnosti hojně využívají především u nižších pozic.

„Problém sehnat kvalifikované lidi má většina IT firem. Nedostatečnou kvalifikaci mohou vyřešit právě rekvalifikacemi, ať už nových, nebo stávajících zaměstnanců. Náklady lze přitom pokrýt z dotačního titulu POVEZ, a to až do výše 85 procent,“ radí generální ředitel Bureau Veritas Jakub Kejval.