Míra zaměstnanosti mužů se zvýšila o 0,6 procentního bodu na 78,2 procenta. „Zlepšené podmínky na trhu práce se promítly především v dynamickém růstu míry zaměstnanosti žen o 1,8 procentního bodu na 62,6 procenta,” uvedl ČSÚ.

Růst celkové zaměstnanosti se projevil hlavně u služeb, kde se počet lidí zvýšil zhruba o 50 tisíc. Vzrostl zejména počet pracujících ve velkoobchodu a maloobchodu, včetně opravy motorových vozidel a v profesních, vědeckých a technických činnostech.

Přibyli podnikatelé se zaměstnanci

Minimálně se zvýšil počet pracujících v sekundárním sektoru. „Počet pracujících ve zpracovatelském průmyslu sice vzrostl o 34,8 tisíce, ale počet pracujících ve stavebnictví se snížil o 27,7 tisíce,“ uvedl ČSÚ. V primárním sektoru se počet pracujících zvýšil o necelých 12 tisíc.

Proti loňskému třetímu čtvrtletí přibylo v Česku podnikatelů se zaměstnanci, a to o zhruba 6900 na 178,2 tisíce. Počet podnikatelů bez zaměstnanců se naopak snížil o 27 tisíc na 664,6 tisíce.

Podle Úřadu práce ČR byla na konci září míra nezaměstnanosti v Česku šest procent, loni v září to bylo 7,3 procenta. Lidí bez práce bylo 441 892, což je nejméně od března 2009.