Třídenní program jaderné maturity byl naplněn řadou přednášek, setkání se zajímavými osobnostmi a exkurzí po elektrárně, v rámci kterých studenti navštívili například strojovnu, sklad použitého paliva, uložiště nízko a středně aktivních odpadů a řadu dalších zajímavých míst a zařízení. Závěr opět patřil setkání a diskusi s předsedkyní Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Danou Drábovou.

Kluci jsou techničtější

„Je to moc příjemný pocit být královnou Jaderné maturity. Kluci jsou přece jen techničtějšími typy, takže častěji vyhrávají v podobných soutěžích a aktivitách. Moc mě těší, že jsem je jako zástupce něžnějšího pohlaví dokázala porazit,“ řekla první královna Jaderné maturity, pro niž je fyzika a hlavně ta jaderná, případně částicová, velmi zajímá. Není proto divu, že se jí v Jaderné elektrárně Dukovany líbilo.

Jaderná energetika je ekologická

Stejně nadšená jaderným provozem byla i jediná účastnice dukovanské jaderné maturity ze středních Čech Michaela Flegrová z prestižní školy Open Gate z Babic u Prahy. „O jaderné maturitě jsem se dozvěděla z webových stránek Skupiny ČEZ. Neváhala jsem se přihlásit, neboť její absolvování mi může pomoci ke studiu fyziky v Anglii nebo Nizozemí,“ poznamenala studentka. Po absolvování diskuse s Danou Drábovou pak ještě Michaela dodala: “Jsem příznivcem jaderné energetiky. Zejména proto, že je pro nás alternativou ke spalování fosilních paliv, což je určitě méně ekologické než výroba elektrické energie z jádra.“