„Řada malých firem podniká ve specializovaných oblastech, kde díky kombinaci osobního přístupu a pružnosti dosahují velmi dobrých výsledků. Mohou si tak dovolit platit vyšší platy, než je průměr v daném odvětví,“ komentuje toto zjištění Zdeněk Němec, business analytik služby Platy.cz.

Často běžná povolání

Podle něj přitom nejde jen o exkluzivní profese, ale často i o zcela běžná povolání. Pozicí, na které je práce v malé firmě nejvýhodnější, je dealer/trader v bankovnictví. Průměrný plat na této pozici ve společnostech do 10 zaměstnanců činí 232 % platu v největších firmách. Mezi patnácti pozicemi, v nichž jsou platy v malých firmách vyšší než ve velkých, jsou i stavební zámečník, aranžér, cukrář nebo jeřábník.

Velké firmy si hýčkají manažery

Naopak ve velkých firmách jsou relativně vyšší platy především na manažerských pozicích. Příčinou je odpovědnost za větší rozpočet, více regionů, případně obojí.

Největší rozdíl je na pozici marketingový manažer, který má ve firmě nad 1 000 zaměstnanců v průměru více než trojnásobný plat ve srovnání s kolegou ve firmě do 10 zaměstnanců. Mimo manažerských pozic se v žebříčku pozic, v nichž je plat ve velkých firmách větší než v malých, objevuje například i konstruktér, hlavní účetní nebo lektor.

Pozice s relativně nejvyšším průměrným platem v nejmenších firmách

 

OblastPozicePodíl průměrných platů
ve firmách do 10 / nad 1000 zaměstnanců
BankovnictvíDealer/Trader232%
Ekonomika, finance, účetnictví Konzultant171%
Stavebnictví a realityZeměměřič/geodet159%
ManagementArt director150%
Umění a kultura Aranžér, dekoratér 148%
Stavebnictví a reality Stavební zámečník146%
ManagementBrand manager139%
Umění a kulturaDesignér138%
StrojírenstvíServisní inženýr138%
Informační technologieIT architekt 135%
Cestovní ruch, gastronomie, hotelnictvíProdejce letenek/zájezdů133%
Ekonomika, finance, účetnictvíAuditor 132%
BankovnictvíSpecialista back office129%
Zemědělství a potravinářství Cukrář 128%
Stavebnictví a realityJeřábník125%