„K větší flexibilitě Slováků přispívá nejen horší situace na trhu práce (podíl nezaměstnaných je 14,41 %, zatímco v České republice je to 7,7 %). Především nejmladší Slováci nedělají rozdíly, zda se přestěhují za prací v rámci Slovenska, anebo odejdou do zahraničí, přičemž nejčastěji za prací odcházejí vyšší příjmové skupiny,“ říká Kateřina Jaroňová z pracovního portálu Profesia.cz a dodává:

„Naopak dvě třetiny uchazečů v České republice nejsou ochotny dojíždět nebo se přestěhovat za prací ani do jiného kraje.“

Polovina zájemců by šla do Německa

Při bližším zkoumání životopisů lidí, kteří hledali na portálu Profesia.cz v posledních 12 měsících práci v zahraničí, se ukázalo, že polovina uchazečů je ochotna se přestěhovat do Německa. Následuje Rakousko s podílem 34 procent, Velká Británie (31 procent), Holandsko (17 procent) a Švýcarsko (16 procent).

Práci v zahraničí hledají převážně kvalifikovaní dělníci a zaměstnanci ve službách, kteří představují 78% podíl těch, kteří za posledních 12 měsíců chtěli odejít za prací do zahraničí.

Kde by Češi byli ochotni pracovat

 

Stát
Podíl uchazečů
Německo
50%
Rakousko
34%
Velká Británie
31%
Holandsko
17%
Švýcarsko
16%
USA
15%
Irsko
12%
Belgie
11%
Španělsko
10%
Itálie10%


Zdroj: www.profesia.cz