Hlavní obsah

Jadernou maturitu v Dukovanech letos složilo na sedmdesát středoškoláků

Novinky, kil

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Letošní jadernou maturitu v elektrárně Dukovany složilo úspěšně 69 studentů z 23 středních škol. Králem druhého kola jaderné maturity se stal Marek Krejčík z Gymnázia Jana Blahoslava v Ivančicích, který test odevzdal v nejrychlejším čase a nespletl se ani v jedné z dvaceti otázek.

Foto: archiv AMI Communications

Král Marek Krejčík přebírá od starosty Dukovan diplom.

Článek

Během dvou třídenních kol studenti absolvovali odborné přednášky a prohlédli si zařízení elektrárny. Na programu stáže nechyběla přednáška předsedkyně Státního úřadu pro jadernou bezpečnost Dany Drábové k aktuálnímu dění v jaderné energetice.

Jaderná technika studenty láká

„Pohled do zákulisí mě nadchl, nejvíc návštěva strojovny. Za rok se chci hlásit na jadernou fakultu ČVUT. Zatím sice nevím, zda bych obstál v psychodiagnostice, ale snad to zvládnu. Rád bych se totiž stal operátorem sekundárního okruhu,“ shrnuje Marek Krejčík a dodává: „Za vítězství vděčím i našemu učiteli fyziky, chodím do jeho kroužku elektroniky, kde probíráme to, co se učí třeba až v prváku na technice. Všechno umí vysvětlit tak, že je to zábava.“

Ani důchod ho nezastavil

Fyzikář Vítězslav Světlík z Gymnázia v Ivančicích Marka doplňuje: „Seminář elektroniky vedu čtyřicátý rok a nenechám toho ani v důchodu, je to zdroj velké radosti. Prošly mi rukama stovky mimořádně talentovaných dívek a kluků. Marek k nim rozhodně patří, držím mu palce.“

Získají představu o profesi i přátele

„Jaderná maturita je třídenní stáž určená studentům technických středních škol a gymnázií, kteří mají zájem o techniku, fyziku, přírodní vědy či energetiku. Studenti během ní získají konkrétní představu, co obnáší práce v jaderné elektrárně, a poznají vrstevníky s podobnými zájmy. Například v soutěži týmů už bylo patrné, že tu vznikla nová přátelství založená na společném zájmu o jaderný obor,“ vysvětluje Petra Lázničková, náborová specialistka Skupiny ČEZ, jež jadernou maturitu organizovala.

Ročně „maturitu“ absolvuje na dvě stě dětí

„Náctiletí mají o tento netradiční vzdělávací program velký zájem, každý rok energetickou nebo jadernou maturitu absolvuje přes dvě stě dětí. Věřím, že u nich nadšení pro energetiku nepoleví. Šikovné odborníky potřebujeme stále,“ říká Pavel Puff, manažer útvaru strategický nábor a dodává: „Maturity připravujeme pro žáky třetích ročníků našich partnerských středních škol. Celkem je to čtyřicet osm škol z celé republiky, jejich studenti se na stáž hlásí prostřednictvím učitelů fyziky a matematiky. Nevylučujeme ani zájemce, kteří nestudují na partnerské škole, musí být jen o něco aktivnější a prokázat, že se pravidelně účastní například matematické nebo fyzikální olympiády, technických soutěží či jiných akcí zaměřených na techniku.“

Starosta se těší na „nové duše“

Jaderné maturity se zúčastnil také Miroslav Křišťál, starosta obce Dukovany a člen občanské bezpečnostní komise. Vzdělávací program pro studenty vítá: „V rámci činnosti komise jsem zodpovědný za personální oblast, proto mě těší, že mladí lidé mají o studium technických oborů a jaderného odvětví zájem. V Dukovanech žije mnoho energetiků. Věřím, že při této příležitosti poznávám i některé budoucí spoluobčany.“

Reklama

Výběr článků

Načítám