Hlavní obsah

Téměř tři čtvrtiny zaměstnanců v ČR běžně pracují přesčas

Novinky, kil

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

Čtyřiasedmdesát procent zaměstnanců běžně tráví v práci více času, než mají uvedeno v pracovní smlouvě. Čtvrtina tuzemských firem považuje práci přesčas za standard a počítá s ní již v základních mzdách. Ukázaly to výsledky říjnového průzkumu internetového serveru Jobs.cz mezi zaměstnanci a zaměstnavateli.

Foto: Profimedia.cz

Čtvrtina z dotázaných zaměstnavatelů považuje pracovní nasazení nad rámec smluvených hodin za samozřejmost.

Článek

Z celkem 2 818 dotázaných zaměstnanců 26 % uvedlo, že přesčas pracují zcela běžně, hodiny navíc si však nepočítají. Pouze 10 % lidí naopak kategoricky tvrdí, že přesčas nepracují nikdy.

Nejvýraznější zastoupení (35 %) mají zaměstnanci, kteří věnují práci přesčas každý měsíc více než dvacet hodin, tedy víc než hodinu každý pracovní den. Dalších 13 % lidí uvádí, že také pracují nad rámec svého úvazku, ale méně než 20 hodin měsíčně. Zbylých 16 % zaměstnanců v práci zůstává déle jen zcela výjimečně.

Změna pracovních návyků

Výrazný rozdíl mezi statisticky vykazovanou (viz statistiky ČSÚ) a skutečně vykonávanou prací přesčas vyplývá mimo jiné z postupné změny pracovních návyků.

„V mnoha profesích dnes není nutné být fyzicky přítomen na pracovišti. Celou řadu úkolů lze díky vzdálenému přístupu k firemním systémům přes internet řešit odkudkoliv i mimo obvyklou pracovní dobu. Rozšíření chytrých mobilních telefonů s neustálou synchronizací služeb a účtů tento fenomén dále posiluje. Důsledkem je, že se práce přesčas většinou ani nevykazuje a je považována za zcela samozřejmou,“ uvádí Tomáš Dombrovský, mluvčí společnosti LMC, která portál Jobs.cz provozuje.

Firmy s prací přesčas běžně počítají

Dokládá to také pohled na přístup firem. Těch se do souběžně prováděného šetření zapojilo 177. Čtvrtina z nich (25 %) považuje pracovní nasazení nad rámec smluvených hodin za samozřejmost, a proto je odměna za takový výkon již zahrnuta ve sjednané mzdě.

Dalších 32 % zaměstnavatelů kompenzuje přesčasy možností vybrat si náhradní volno, nebo si podle potřeby jinak rozvrhnout pracovní dobu. 43 % firem přesčasovou práci odměňuje finančně, buď ve formě zvláštních odměn (32 %), nebo zvýšením variabilní složky mzdy (11 %).

„Zejména u vyšších pracovních pozic dnes zaměstnavatelé běžně počítají s občasným nasazením nad rámec smluvně stanovených povinností. Zaměstnanci jsou rovněž obvykle srozuměni s tím, že když je potřeba v termínu dokončit nějaký projekt, neodcházejí po osmi a půl hodinách standardní pracovní doby domů,“ doplňuje Dombrovský.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám