Na vině je podle všeho ekonomická situace firmy, jež je nejhorší za několik posledních let. Podle informací Práva musel porcelán z Horního Slavkova, který směřoval z velké části do Ruska, ustoupit levnějším výrobkům z Číny.

Telefon jednoho z jednatelů společnosti nikdo v pátek nezvedl, stejná byla reakce i na SMS.

„Dozvěděli jsme se to teď v pátek a jsme z toho překvapeni. Sedmdesát procent zaměstnanců je z našeho města,“ řekla Právu starostka Horního Slavkova Jana Vildumetzová (ODS) s tím, že radnice nyní bude zvažovat, jak pomoc lidem, kteří přišli nenadále o práci.

Pro sokolovský úřad práce je to rovněž nečekaná zpráva. „Avízo o hromadném propouštění jsme neměli,“ potvrdil v pátek Právu Jaroslav Januš z úřadu práce.

Známá porcelánka s dlouholetou tradicí změnila v roce 2009 majitele. Podle internetového výpisu z Obchodního rejstříku se 100% majitelem stal ruský, tehdy 43letý podnikatel Ruslan Sayfullin z Moskvy.

Společnost na svých internetových stránkách píše, že historie slavkovské porcelánky sahá až do roku 1792, kdy první manufakturu v českých zemích zde založil Johann Georg Paulus.

V Karlovarském kraji je to v krátké době už druhá porcelánka, která se dostala do potíží. Začátkem roku to byl Starorolský porcelán Moritz Zdekauer Karlovy Vary, který je teď v insolvenčním řízení.