"Stalo se módou, že zaměstnavatelé, kteří dávají inzeráty, uvádějí, že zaměstnají pouze osoby s čistým rejstříkem trestů," řekla Bodláková. Lidé, kteří se vracejí z výkonu trestu, pak nemají šanci. Ze zkušeností z projektu, který se snažil pomoci dlouhodobě nezaměstnaným lidem, Bodláková ví, že lidé se také často za svůj škraloup v trestním rejstříku stydí.

Podle Cejnara by se zaměstnavatelé měli zajímat o to, jestli uchazeč o práci bude v trestné činnosti pokračovat. Někteří lidé mají třeba záznam kvůli tomu, že nezaplatili alimenty, protože na ně neměli finanční prostředky. Jiní uchazeči mají záznamů v trestním rejstříku víc. "Je potřeba rozlišit hrušky od jablek, jsou lidé, kteří nechtějí dělat, a jsou lidé, kteří dělat chtějí," upozornil.

Kurátor jako personální agentura

Kurátor pomáhá klientům i v tom, že jim přímo domluví ve firmě pohovor. Přiznává ale, že často na domluvenou schůzku nepřijdou, nebo se dostaví už s potvrzením od lékaře, že práci vykonávat nemohou. "Je to sisyfovská práce," přiznal. Většina těchto lidí totiž doufá, že "propluje" systémem.

"Po výkonu trestu většina lidí nemá zajištěnou práci," vysvětlil Cejnar. Tvrdí ale, že pokud člověk skutečně má o práci zájem, kurátor mu ji dokáže najít. Jiná ale podle něj může být situace v chudších regionech.

Lidé po výkonu trestu mohou získat dávku hmotné nouze, která může dosáhnout tisíce korun. Hradí z ní například vyřízení nových dokladů, ubytování nebo lékařskou prohlídku. Trest odnětí svobody si v ČR momentálně odpykává přes 20 000 vězňů, což je téměř o tisícovku více než v loňském roce. V České republice nyní připadá na 100 000 obyvatel 186 osob ve vězení. To je nejméně ze zemí východní Evropy, v Německu ale na stejný počet obyvatel připadá jen asi 100 vězňů.