Statistiku s odkazem na veřejně dostupné zdroje poskytla Česká kapitálová informační agentura (Čekia).

Firmám v Česku díky reformě veřejných financí postupně klesá daň z příjmu až na 19 procent v roce 2010, když ještě loni činila 24 procent, a proto bylo možné očekávat, že přesuny sídel mimo hranice nebudou již tak přitažlivé. Podle ředitelky marketingu Čekia Petry Doležalové by ale nárůst přesto mohl pokračovat.

"Podle našich předpokladů se dynamika s blížícím se koncem roku, a blížící se daňovou povinností, bude zvyšovat. Je proto zřejmé, že současná daňová reforma, která mimo jiné snížila daně ze zisku firem, zatím nesnížila zájem podnikatelů vyvádět zisky mimo Českou republiku," uvedla.

Firmy už nepodnikají z tropů, ale z Evropy a USA

K nejoblíbenějším místům dlouhodobě patří Nizozemsko, Kypr a také Spojené státy. Spojené státy sice nejsou považovány za klasický daňový ráj. Nicméně při splnění určitých podmínek, k nimž patří například to, že firma nesmí být spoluvlastněna nebo vlastněna Američanem, tak fungují.

České společnosti podle odborníků nepřecházejí do zahraničí jen kvůli daním, ale i za lepším prostředím pro podnikání. Přesun zisku do zahraničí není nijak jednoduchou a bezrizikovou záležitostí, nicméně se vyplácí.