Hlavní obsah

Načerno se nejvíc pracuje ve stavebnictví

Tlačítkem Sledovat můžete odebírat oblíbené autory a témata. Články najdete v sekci Moje sledované a také vám pošleme upozornění do emailu.

PRAHA

Nelegální práce ve stavebnictví tvoří zhruba 10 až 15 procent HDP v celém odvětví, tvrdí Hospodářská komora s odkazem na předloňský průzkum v deseti členských zemích EU včetně Česka. Stavebnictví v těchto formách práce jednoznačně vede před všemi dalšími částmi ekonomiky. Ministr Petr Nečas (ODS) v této souvislosti upozornil i na to, že velké problémy mohou nastat i pracovníkům, kteří pracují na stavbách jako živnostníci.

Článek

Pracovníci zaměstnaní na stavbách na základě živnostenských listů totiž při odchodu do důchodu můžou dostat jen zcela minimální příjem. V budoucnosti to může pro hospodářství a stát znamenat další zvýšené náklady, shodli se na setkání organizovaném Hospodářskou komorou (HK) ministr práce Petr Nečas (ODS) s viceprezidentem podnikatelského svazu Františkem Holcem.

"Objevuje se tady nová sociální bomba, která nás může stát velké peníze," řekl Holec. Příjem takto zaměstnaných lidí jim podle podnikatelů nemusí stačit ani na pokrytí základních životních potřeb.

"V důchodu jsou ohrožené skutečně více osoby samostatně výdělečně činné než zaměstnanci," souhlasil ministr práce a sociálních věcí Petr Nečas. Stejný názor vyjádřil také místopředseda ČSSD Zdeněk Škromach.

Nástrojem pro omezování černého zaměstnávání může být podle Nečase snižování nákladů na práci nebo větší flexibilita pracovního trhu. Jako takzvanou nedeklarovanou práci označují podnikatelé jakékoli zaměstnávání, které není v souladu s právními předpisy.

Nedostatek pracovníků – důvod k nelegální práci

Stávající situace podle podnikatelů narušuje například konkurenci, vede k porušování bezpečnostních předpisů či daňovým únikům a do budoucnosti se může stát zdrojem sociální nestability.Za jednu z hlavních příčin černého zaměstnávání označuje Evropská konfederace stavebníků nedostatek pracovníků.

Ve stavebnictví se předloni cizinci na celkové zaměstnanosti podíleli podle údajů Výzkumného ústavu práce a sociálních věcí zhruba z 12 procent. Tři čtvrtiny stavebních firem, které působí na českém trhu, souhlasí s tím, že společnosti ve stavebnictví zaměstnávají cizince bez potřebných povolení.

Podle údajů ministerstva práce a sociálních věcí v Česku pracuje nelegálně 37 procent zahraničních zaměstnanců.

Reklama

Související témata:

Výběr článků

Načítám