"Stavební dělník, který před pěti lety zvedl 20 cihel, jich teď musí zvednout za stejnou dobu asi 23," odhaduje s nadsázkou výrobní ředitel společnosti Mittag Jiří Dohnal.

Produktivita ve stavebnictví se udává jako podíl jednoho zaměstnance na tržbách. Obor v kraji zaměstnává přes 22 000 lidí, skoro stejně jako loni. Téměř 300 firem ale za první tři měsíce letošního roku utržily kolem šesti miliard, tedy o třetinu víc než od ledna do března 2006.

Zatímco počet zaměstnanců se příliš nezvyšuje, produktivita práce v letošním prvním čtvrtletí meziročně vzrostla o víc než 30 procent, uvádí Český statistický úřad. Třeba na Břeclavsku dokonce několik desítek pracovníků ubylo, a produktivita práce tak oproti stejnému období loni vzrostla o 62,5 procenta. 

Podle finančního ředitele společnosti Unistav Tomáše Kubíčka bude tento trend pokračovat celý rok.

O třetinu vyšší tempo, o pětinu vyšší plat

Oproti loňsku berou zaměstnanci stavebních firem asi o pětinu víc. Jsou ale pod stále větším tlakem ze strany stavbyvedoucích, zvýšila se náročnost, kterou na ně kladou, přiznává Dohnal. Problémů je ale víc. Starší ročníky pomalu odcházejí do důchodu a mladých lidí je jen málo.

"Nemáme ani možnost si mladého člověka, kterého vychováme pojistit, aby u nás zůstal. Vyučí se a jde jinam nebo úplně změní obor," popsal Dohnal. Navíc ubývá i cizinců, kteří by chtěli míchat jihomoravskou maltu. Nedostatek stavařů potvrzují dlouhodobě i úřady práce. Co s tím, ale netuší ani úřednici, ani firmy. O učňovské obory zkrátka není zájem.