Hlavní obsah
Dobroty pro charitu v Myslbeku Foto: Helena Šebestová

Itálie muslimům: převezměte v Iráku štafetu

Itálie vyzvala muslimské země, aby v Iráku převzaly štafetu od západních jednotek. A to naléhavě. Vyplývá to z rozhovoru italského ministra zahraničí Franka Frattiniho pro pondělní Corriere della Sera. Podle ministra jedině tímto způsobem může začít stahování západních vojáků - včetně italských - z Iráku.

Dobroty pro charitu v Myslbeku Foto: Helena Šebestová
Itálie muslimům: převezměte v Iráku štafetu

"Je nutné hledat postupný přechod od nynějších mnohonárodních sil v Iráku na mnohonárodní jednotky, v nichž budou mít většinu muslimské země," prohlásil Frattini.

"Můžeme říct našim arabským přátelům, že kromě pozvání k dialogu jsou také vyzýváni ke spoluzodpovědnosti, je to proces stabilizace politiky řízený OSN a v terénu je nutná angažovanost muslimských zemí zaměřená na pacifikaci v Iráku," dodal.

Zdůraznil, že "perspektiva stažení našich jednotek stejně jako dalších zemí nemůže začít jinak". Přitom upozornil, že Itálie nestáhne své jednotky, dokud nenaplní vytčenou misi.

Nevyloučil však možnost, že by italští vojáci odešli z Iráku ještě před rokem 2005, kdy v Bagdádu bude fungovat reprezentativní vláda a řádně zvolený parlament. Itálie má nyní v Iráku asi tři tisíce vojáků.

Sadr není sprostý terorista

Frattini se také vyjádřil ve prospěch účasti iráckého radikálního šíitského vůdce Muktady Sadra na mezinárodní mírové konferenci o Iráku.

"Jsem přesvědčen, že by bylo rozumnější ho zapojit do rozhovorů, protože už pouhým jednáním s neteroristickými radikály lze docílit izolace teroristů," řekl ministr.

Dal přitom najevo přesvědčení, že "Sadr navzdory děsivým činům jeho milicí není sprostý terorista, ale spíš politická osobnost".

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků