Hlavní obsah
Dobroty pro charitu v Myslbeku Foto: Helena Šebestová

Itálie muslimům: převezměte v Iráku štafetu

Itálie vyzvala muslimské země, aby v Iráku převzaly štafetu od západních jednotek. A to naléhavě. Vyplývá to z rozhovoru italského ministra zahraničí Franka Frattiniho pro pondělní Corriere della Sera. Podle ministra jedině tímto způsobem může začít stahování západních vojáků - včetně italských - z Iráku.

Dobroty pro charitu v Myslbeku Foto: Helena Šebestová
Itálie muslimům: převezměte v Iráku štafetu

"Je nutné hledat postupný přechod od nynějších mnohonárodních sil v Iráku na mnohonárodní jednotky, v nichž budou mít většinu muslimské země," prohlásil Frattini.

"Můžeme říct našim arabským přátelům, že kromě pozvání k dialogu jsou také vyzýváni ke spoluzodpovědnosti, je to proces stabilizace politiky řízený OSN a v terénu je nutná angažovanost muslimských zemí zaměřená na pacifikaci v Iráku," dodal.

Zdůraznil, že "perspektiva stažení našich jednotek stejně jako dalších zemí nemůže začít jinak". Přitom upozornil, že Itálie nestáhne své jednotky, dokud nenaplní vytčenou misi.

Nevyloučil však možnost, že by italští vojáci odešli z Iráku ještě před rokem 2005, kdy v Bagdádu bude fungovat reprezentativní vláda a řádně zvolený parlament. Itálie má nyní v Iráku asi tři tisíce vojáků.

Sadr není sprostý terorista

Frattini se také vyjádřil ve prospěch účasti iráckého radikálního šíitského vůdce Muktady Sadra na mezinárodní mírové konferenci o Iráku.

"Jsem přesvědčen, že by bylo rozumnější ho zapojit do rozhovorů, protože už pouhým jednáním s neteroristickými radikály lze docílit izolace teroristů," řekl ministr.

Dal přitom najevo přesvědčení, že "Sadr navzdory děsivým činům jeho milicí není sprostý terorista, ale spíš politická osobnost".

yknivoNumanzeSaNyknalC

Výběr článků