Hlavní obsah

Američané útočí na Irák nejsilněji od invaze

Armáda Spojených států zahájila podle vojenských zdrojů největší letecký útok na Irák od invaze v roce 2003. Terčem jsou pozice povstalců severně od Bagdádu.

Američané útočí na Irák nejsilněji od invaze

Operace "Swarmer" se účastní více než padesát letadel, dvě stovky obrněných vozů a asi 1500 iráckých a amerických vojáků. Cílem jsou vzbouřenci soustředění asi 120 kilometrů severně od metropole Bagdádu u města Sámarra.

Podle prvních zpráv z místa akce byl už objeven velký počet nepřátelských zbrojních skladišť a úkrytů, obsahujících dělostřelecké granáty, trhaviny a vojenské uniformy.

Tam na konci února rozpoutali neznámí ozbrojenci sektářské násilí mezi šíity a sunnity, když v jedné z nejvýznamnějších šíitských svatyní v Iráku odpálili nálože. [celá zpráva]

Operace bude trvat několik dnů

Irácký ministr zahraničí pro CNN prohlásil, že o útoku jednotek nemá žádné operační podrobnosti. Rozvědka ale podle něj zaznamenala náznaky, že by se vzbouřenci mohli pokusit o další povstání podobné tomu z roku 2004 ve Falúdži.

Vojenská akce začala už ve čtvrtek ráno. Armádní vedení očekává, že bude trvat několik dnů, protože má být provedeno "důkladné pročesání" celé oblasti. Iráku kvůli náboženské nesnášenlivosti tamních muslimů hrozí občanská válka.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Související články

Výběr článků