Hlavní obsah

Bombové komando v Iráku poničilo starobylou svatyni

Neznámí ozbrojenci ve středu ráno pronikli do jedné z nejvýznamnějších šíitských svatyní v Iráku a odpálili v ní nálože. Mauzoleum v Sámařře s hrobkami dvou imámů utrpělo značně škody. Tisíce rozhořčených obyvatel města vyšly do ulic vyjádřit své pobouření nad násilným činem.

Bombové komando v Iráku poničilo starobylou svatyni

Podle policejních informací zaútočila kolem sedmé hodiny ranní místního času na mauzoleum Askárí skupina ozbrojenců. Útočníci zneškodnili strážce, umístili v budově dvě nálože a odpálili je. Výbuchy, které následovaly ve tříminutovém intervalu, způsobily zřícení části proslulé pozlacené kopule mauzolea a poškodily jeden z minaretů. Zatím se má za to, že nikoho nezranily ani nezabily.

Útočníkům se podařilo z místa uprchnout. Mauzoleum obklopily americké a irácké bezpečnostní síly, které zahájily pátrání v dané oblasti.

Náboženští vůdci z jiných mešit a svatyní ve městě útok okamžitě odsoudili v prohlášeních, předčítaných z tlampačů na minaretech. Muezínové mešit kromě toho provolávali: "Smrt Americe, která nám přinesla terorismus."

Útočníci poničili posvátné místo

Podle sunnitských duchovních neznámí pachatelé zamýšleli tímto aktem poštvat proti sobě místní šíity a sunnity. "Obyvatelé Sámarry jednotně odsuzují tento zločin," řekl sunnitský šajch z mešity Risála Ahmad Dají.

Obyvatelé Sámarry probuzení explozemi vyšli po tisících do ulic. "Neuniknete nám," křičeli na adresu pachatelů atentátu. Na znamení smutku zaznívaly z tlampačů po celém městě súry z koránu.

Mauzoleum Askárí je významným poutním místem šíitů ve městě se sunnitskou většinou. Jsou v něm hroby 10. a 11. imáma Alího Hádího a jeho syna Hasana Askárího, přímých potomků proroka Mohameda. Imám Hasan byl otcem imáma Muhammada Mahdího, takzvaného "skrytého imáma", o němž šíité věří, že je stále naživu a jednoho dne se vrátí, aby nastolil ve světě spravedlnost.

yknivoNumanzeSaNyknalC
Sdílejte článek

Reklama

Výběr článků