Společnost DJI se prakticky od svého vzniku soustředila především na vývoj profesionálních a poloprofesionálních dronů. Právě s ohledem na to působí novinka zvaná Spark jako zjevení, protože ta cílí především na běžné uživatele, kteří s bezpilotními letouny teprve začínají.

Tomu jasně nasvědčují i parametry. Spark má třikrát kratší dolet než Mavic a ve vzduchu se navíc udrží na jedno nabití prakticky o polovinu kratší dobu.

DJI Spark

DJI Spark

FOTO: archív výrobce

Ovládání gesty a kvalita záznamu

Na druhou stranu výhody Sparka jsou nepopiratelné. Na cestách není velkou přítěží, neboť je dvakrát lehčí než Mavic. Nabízí navíc ovládání pomocí gest. „Principy ovládání jsou u všech dronů od DJI prakticky stejné, Spark však má navíc funkce pro ovládání gesty. Jsme schopni ho tedy ovládat pohyby rukou, ale například i telefonem,“ uvedl Jaroslav Řešátko, pilot a jednatel společnosti Telink.

Bezdotykové ovládání pomocí gest dává smysl v případě, kdy chcete například pořídit zajímavou momentku sebe sama. Pochopitelně tak je k dispozici pouze v některých letových režimech.

DJI Mavic

DJI Mavic

FOTO: archív výrobce

Výhody má také starší skládací dron od DJI. „Mavic je stroj, který je plnohodnotný. Dokáže létat poměrně daleko a vysoko. Dokáže přenášet Full HD záznam do mobilu. A v podstatě se může měřit s profesionálními drony, i když tady jsou namístě velké uvozovky,“ podotkl Řešátko.

Narážel přitom na to, že dražší drony z řady Phantom nabízejí záznam ještě ve vyšší kvalitě. Pro potřeby nadšenců a poloprofesionálů jsou však schopnosti Mavica více než dostatečné. Zvládá totiž natáčet video v rozlišení 4K, zatímco Spark umí pouze Full HD.

Porovnání velikostí obou dronů

Porovnání velikostí obou dronů

FOTO: archív výrobce

Pokud bychom však porovnávali záznamy čistě ve Full HD kvalitě, budou na tom s kvalitou záznamu oba drony velmi podobně, jak je koneckonců vidět i na videu v úvodu tohoto článku.

„Filosofie Sparka je úplně jiná než u Mavica. Je to stroj, který beru na dovolenou, mám ho pro rodinu, hodí se na nějakou párty. Je s ním prostě zábava,“ doplnil Řešátko s tím, že Mavic často volí náročnější uživatelé. Už jen kvůli tomu, že má delší dolet a vyšší rozlišení.

Dron DJI Spark

Dron DJI Spark

FOTO: archív výrobce

Nižší cena vs. lepší parametry

Rozhodující bude pro řadu uživatelů vcelku pochopitelně i pořizovací cena. Tuzemští prodejci nabízejí Sparka podle Zboží.cz za 15 800 Kč. Sluší se podotknout, že Spark se bude v tuzemských obchodech v horizontu několika týdnů nabízet také ve verzi Combo. Speciální balení bude kromě dronu obsahovat také dvě baterie, batoh a nabíječku pro tři akumulátory. Cena bude tak logicky vyšší, konkrétně 21 490 Kč.

Relativně nízká pořizovací cena je jedním z největších lákadel novinky. Loňský model Mavic, který sází na skládací konstrukci, se totiž nabízí za 28 590 Kč. Vyšší cena je ospravedlnitelná díky všem zmiňovaným přednostem – skládací konstrukci, většímu doletu i lepší výdrži. Na druhou stranu právě cena Mavica krásně ilustruje, jak je Spark ve skutečnosti levný.

Porovnat parametry obou dronů můžete v tabulce níže:

ModelDJI Mavic Pro
DJI Spark
Maximální rozlišení videa4K (4096×2160) MpxFullHD (1920x1080) Mpx
FunkceGPS, detekce překážek, stabilizace obrazuGPS, detekce překážek, stabilizace obrazu
Délka198 mm143 mm
Doba provozu27 min16 min
Maximální rychlost64 km/h50 km/h
Maximální dosah dálkového ovládání7 000 m2 000 m
Šířka83 mm143 mm
Výška83 mm55 mm
Hloubka198 mm143 mm
Hmotnost743 g300 g