Hlavní obsah

Bratrovražedný souboj dronů. Spark jde po krku Mavicovi

4. 7. 2017, 10:41
Novinky, mif

Na pultech tuzemských obchodů se pomalu zabydluje nový dron od společnosti DJI. Model Spark je tím nejmenším, co tento výrobce kdy přinesl na trh. Jenže v nabídce DJI už nějakou dobu nalezneme i skládací bezpilotní letoun Mavic. Půjdou si tito dva bratři po krku? Novinky.cz schopnosti obou dvou dronů porovnaly.

DJI Mavic vs. SparkVideo: Novinky

 
Článek

Společnost DJI se prakticky od svého vzniku soustředila především na vývoj profesionálních a poloprofesionálních dronů. Právě s ohledem na to působí novinka zvaná Spark jako zjevení, protože ta cílí především na běžné uživatele, kteří s bezpilotními letouny teprve začínají.

Tomu jasně nasvědčují i parametry. Spark má třikrát kratší dolet než Mavic a ve vzduchu se navíc udrží na jedno nabití prakticky o polovinu kratší dobu.

Foto: archív výrobce

DJI Spark

Ovládání gesty a kvalita záznamu

Na druhou stranu výhody Sparka jsou nepopiratelné. Na cestách není velkou přítěží, neboť je dvakrát lehčí než Mavic. Nabízí navíc ovládání pomocí gest. „Principy ovládání jsou u všech dronů od DJI prakticky stejné, Spark však má navíc funkce pro ovládání gesty. Jsme schopni ho tedy ovládat pohyby rukou, ale například i telefonem,“ uvedl Jaroslav Řešátko, pilot a jednatel společnosti Telink.

Bezdotykové ovládání pomocí gest dává smysl v případě, kdy chcete například pořídit zajímavou momentku sebe sama. Pochopitelně tak je k dispozici pouze v některých letových režimech.

Foto: archív výrobce

DJI Mavic

Výhody má také starší skládací dron od DJI. „Mavic je stroj, který je plnohodnotný. Dokáže létat poměrně daleko a vysoko. Dokáže přenášet Full HD záznam do mobilu. A v podstatě se může měřit s profesionálními drony, i když tady jsou namístě velké uvozovky,“ podotkl Řešátko.

Narážel přitom na to, že dražší drony z řady Phantom nabízejí záznam ještě ve vyšší kvalitě. Pro potřeby nadšenců a poloprofesionálů jsou však schopnosti Mavica více než dostatečné. Zvládá totiž natáčet video v rozlišení 4K, zatímco Spark umí pouze Full HD.

Foto: archív výrobce

Porovnání velikostí obou dronů

Pokud bychom však porovnávali záznamy čistě ve Full HD kvalitě, budou na tom s kvalitou záznamu oba drony velmi podobně, jak je koneckonců vidět i na videu v úvodu tohoto článku.

„Filosofie Sparka je úplně jiná než u Mavica. Je to stroj, který beru na dovolenou, mám ho pro rodinu, hodí se na nějakou párty. Je s ním prostě zábava,“ doplnil Řešátko s tím, že Mavic často volí náročnější uživatelé. Už jen kvůli tomu, že má delší dolet a vyšší rozlišení.

Foto: archív výrobce

Dron DJI Spark

Nižší cena vs. lepší parametry

Rozhodující bude pro řadu uživatelů vcelku pochopitelně i pořizovací cena. Tuzemští prodejci nabízejí Sparka podle Zboží.cz za 15 800 Kč. Sluší se podotknout, že Spark se bude v tuzemských obchodech v horizontu několika týdnů nabízet také ve verzi Combo. Speciální balení bude kromě dronu obsahovat také dvě baterie, batoh a nabíječku pro tři akumulátory. Cena bude tak logicky vyšší, konkrétně 21 490 Kč.

Relativně nízká pořizovací cena je jedním z největších lákadel novinky. Loňský model Mavic, který sází na skládací konstrukci, se totiž nabízí za 28 590 Kč. Vyšší cena je ospravedlnitelná díky všem zmiňovaným přednostem – skládací konstrukci, většímu doletu i lepší výdrži. Na druhou stranu právě cena Mavica krásně ilustruje, jak je Spark ve skutečnosti levný.

Porovnat parametry obou dronů můžete v tabulce níže:

ModelDJI Mavic ProDJI Spark
Maximální rozlišení videa4K (4096×2160) MpxFullHD (1920x1080) Mpx
FunkceGPS, detekce překážek, stabilizace obrazuGPS, detekce překážek, stabilizace obrazu
Délka198 mm143 mm
Doba provozu27 min16 min
Maximální rychlost64 km/h50 km/h
Maximální dosah dálkového ovládání7 000 m2 000 m
Šířka83 mm143 mm
Výška83 mm55 mm
Hloubka198 mm143 mm
Hmotnost743 g300 g

Anketa

Jaký dron se vám líbí více?
Spark
24,4 %
Mavic
63,3 %
Mám jiného favorita
12,3 %
Celkem hlasovalo 90 čtenářů.

Co umí DJI Spark?

Spark láká kromě nízké ceny také na kompaktní rozměry. Samotné tělo dronu totiž není o moc větší než většina aktuálně nabízených chytrých telefonů. K těmto proporcím je samozřejmě nutné připočítat ještě rozpětí vrtulí, i tak jsou ale rozměry 143 x 143 x 55 mm skoro až zarážející.

Menší proporce se pochopitelně příznivě podepsaly i na celkové hmotnosti dronu. Ten váží pouhých 300 gramů, tedy více než dvakrát méně než v případě modelu Mavic. Sluší se připomenout, že ten se doposud pyšnil titulem nejkompaktnějšího dronu v nabídce společnosti DJI.

I přes kompaktní rozměry se podařilo do útrob bezpilotního letounu vtěsnat sofistikovanou elektroniku. Dron tak nabízí například technologii aktivního sledování pohybujících se objektů i řadu dalších automatických režimů. Problém mu nedělá ani rozpoznávání překážek, díky čemuž se velmi minimalizuje šance kolize.

Obraz je zachycován pomocí CMOS senzoru s rozlišením 12 megapixelů. Kromě natáčení videí je s dronem samozřejmě možné pořizovat i fotografie z ptačí perspektivy. Maximální letová rychlost je 50 km/h, přičemž baterie stačí až na 16 minut letu.

Více se o novém dronu DJI Spark dozvíte v našem dřívějším článku. [celá zpráva]

Reklama

Související témata:

Výběr článků