V obchodech jsou stovky různých televizorů. Ty nejlevnější se dají pořídit už za pár tisíc, nejdražší naopak stojí klidně jako nové auto.

Právě cena částečně rozhoduje o tom, jak kvalitní bude obraz. U levnějších přístrojů je třeba dávat pozor především na pozorovací úhly. Při pohledu svrchu nebo zespodu může být obraz deformován, což pak při sledování televize například z gauče představuje problém.

Většina aktuálně nabízených televizorů má Full HD rozlišení (1920x1080 obrazových bodů). Na trh se ale pomalu začínají dostávat také modely se standardem 4K (ultra HD), tedy s rozlišením 3840x2160 pixelů. U nich je obraz logicky daleko jemnější.

Neznamená však, že čím dražší televizor, tím kvalitnější obraz. U modelů s cenovkou nad 15 000 Kč promlouvají do výsledné ceny spíše nabízené funkce. A ty mohou být někdy skutečně velmi užitečné.

HbbTV a další šikovné vychytávky

Řeč je o HbbTV. Tato zkratka označuje hybridní televizi, tedy přijímače schopné spojit výhody standardního vysílání s internetem.

K čemu je to v praxi? Například při sledování nějakého programu se uživateli zobrazí nabídka doplňujících informací – přímo na TV lze zobrazit související obsah, jako jsou fotografie, text, audio či video.

Stejně tak HbbTV umožňuje přístup k internetovým archivům televizních stanic. Ale některé z nich si za přístup ke svým archivům nechávají zaplatit.

Určité modely dokonce dovolují instalovat další aplikace, mají totiž vlastní operační systém. Tímto způsobem je možné také zpřístupnit internetové archivy televizních stanic, stejně tak je ale možné instalovat hry či kuchařku.

Téměř za samozřejmost lze ve dnešní době považovat USB konektory pro připojení externích disků. Ty pak slouží pro přehrávání i jako záznamové médium.

Samsung UE48JS8502: zakřivený pohled na svět

Na zakřivenou obrazovku vsadila u své vrcholné řady televizorů společnost Samsung. Například u modelu UE48JS8502 má divák díky tvaru obrazovky pocit, jako by jím byl skutečně obklopen. Zakřivení zároveň umožňuje sledovat obraz ze stejné vzdálenosti z mnoha úhlů.

Samsung UE48JS8502

Samsung UE48JS8502

FOTO: archív výrobce

I svými parametry patří tento konkrétní model k tomu nejlepšímu, co je aktuálně k dostání. Nabízí 4K rozlišení (3840 x2160 obrazových bodů) při úhlopříčce 48 palců (121 cm). Pokud by to bylo někomu málo, v nabídce Samsungu jsou stejně vybavené přístroje se zakřiveným displejem a úhlopříčkou přesahující klidně dva metry.

Vzhledem k tomu, že jde o aktuální vlajkovou loď výrobce, není velkým překvapením, že obraz je bez sebemenší chybičky. Barvy jsou velmi bohaté, díky čemuž je možné zobrazit široký rozsah odstínů od úplné černé až po čistě bílou.

Ve výbavě nechybí ani bezdrátový adaptér wi-fi, tři USB porty, 4 HDMI konektory, možnost zobrazení obrazu v obraze, digitální tuner DVB-T2, podpora satelitních karet DVB-C. Samozřejmostí je také vlastní operační systém umožňující instalaci aplikací či podpora HbbTV.

 • Klady: špičkový obraz, zakřivená obrazovka
 • Zápory: vyšší cena (s ohledem na konkurenční televizory se 4K displejem)
 • Cena: 43 000 Kč

Gogen TVF 22282: cena hraje prim

Jedním z nejlevnějších 22palcových televizorů na trhu je aktuálně Gogen TVF 22282. Prodává se za cenu už okolo 3500 korun. Nízké ceně ale víceméně odpovídá i nabízená výbava.

Gogen TVF 22282

Gogen TVF 22282

FOTO: archív výrobce

Při úhlopříčce 55 centimetrů nabízí tento televizor Full HD rozlišení (1920x1080 pixelů). Ve výbavě nechybí kromě HDMI konektoru ani port USB. Díky němu může přístroj sloužit zároveň jako rekordér. Přijímat je možné satelitní vysílání DVB-C po dokoupení speciální redukce (modulu), pozemní digitální signál DVB-T2 byste ale hledali marně. S ním si přístroj neporadí.

Gogen TVF 22282 zároveň nenabízí žádný operační systém, není tedy možné do něj instalovat žádné aplikace. Příliš přesvědčivě nepůsobí ani konstrukce přístroje. Poměrně výrazné plastové rámečky působí laciným dojmem, stejně jako masivní lesklý stojan.

 • Klady: nízká cena
 • Zápory: u testovaného kousku bylo místy nerovnoměrné podsvícení
 • Cena: 3500 Kč

Panasonic TX-50CS630E: šikovné funkce navíc

Panasonic TX-50CS630E rozhodně není tím nejlevnějším, co je možné na tuzemském trhu aktuálně zakoupit. Za cenu pohybující se pod hranicí 17 tisíc korun ale nabízí velmi slušnou výbavu i obrazovou kvalitu. 50palcová (127 cm) úhlopříčka nabízí Full HD rozlišení.

Panasonic TX-50CS630E

Panasonic TX-50CS630E

FOTO: archív výrobce

Pochválit si tento přístroj zaslouží za poměrně věrné podání barev, kvalita zobrazení je v dané cenové kategorii rozhodně nadstandardní. Samozřejmostí je vlastní operační systém, o jehož plynulý chod se stará dvoujádrový procesor. Ten umožňuje nejen instalovat aplikace, ale také nahrávat pořady na vloženou USB klíčenku.

Velmi zajímavá je také funkce TV Anywhere. Dávají zrovna oblíbený film nebo zajímavé utkání a vy nejste doma? Stačí televizor připojit k internetu, jehož prostřednictvím se bude obraz streamovat do chytrého telefonu nebo tabletu. Díky tomu můžete televizi sledovat na svém mobilním zařízení klidně i na druhém konci planety.

 • Klady: barevné podání displeje, množství nabízených funkcí
 • Zápory: nemá DVB-T2 tuner
 • Cena: 15 700 Kč

Epson EH-TW5210: základ domácího kina

Klasický televizor může být v obývacím pokoji nahrazen také projektorem, který dovede navodit podobnou atmosféru jako v kině. Poměrně zajímavou volbou může být aktuálně Epson EH-TW5210, který láká především svým poměrem cena/výkon. Za 15 000 Kč se totiž jedná o ideálního adepta na základ domácího kina.

Epson EH-TW5210

Epson EH-TW5210

FOTO: archív výrobce

Projektor od Epsonu dokáže zprostředkovat obraz o velikosti od 34 do 332 palců, a to při rozlišení Full HD. Filmy je možné sledovat v poměru stran 16:9, a to klidně i ve 3D. Na zprostředkování obrazu ale projektor potřebuje vzdálenost alespoň 1,6 metru.

V konektorové výbavě nechybí kromě dvou HDMI portů také klasické USB. Přímo k projektoru je tak možné klidně připojit i externí disk, na kterém jsou uloženy fotky nebo videa. Pak dokáže testovaný kousek zastat i funkci domácího kina.

 • Klady: poměr cena/výkon
 • Zápory: zabudované reproduktory jsou spíše průměrné
 • Cena: 15 800 Kč
Může se vám hodit na službě Zboží.cz: