Na trhu je aktuálně okolo šesti desítek různých modelů, které v drtivé většině cílí na náročnější uživatele. Aktuálně nabízené modely jsou totiž vybaveny výkonnými procesory a velkou pamětí.

Na první pohled by se mohlo zdát, že takový výkon většina uživatelů nevyužije. Vyšší výkon je ale znát u spouštění aplikací i otevírání různých souborů.

Ceny těch nejlepších phabletů se ještě v průběhu letních prázdnin pohybovaly okolo 15 000 Kč. Průměrná cena ale aktuálně klesla až na hranici deseti tisíc. Na trhu je i několik přístrojů s poloviční cenou, u nich je ale nutné počítat s citelně nižším výkonem a horšími parametry.

Najít v internetovém obchodu nejvýhodnější cenu pomáhají nákupní rádci, jako je portál Zboží.cz. Na něm stačí do vyhledávače zadat název phabletu, případně ještě hledání zpřesnit doplňujícími informacemi, například zda je přístroj na prodejně k okamžitému vyzvednutí nebo jakou má barvu.

Samsung Mega 6.3: nabízí šikovné funkce

Společnost Samsung od července nabízí dva phablety ze zcela nové řady Mega, které se od sebe liší velikostí displeje (5,8 a 6,3 palce). Právě větší a výkonnější model Galaxy Mega 6.3 citelně zlevnil. Jeho základem je dvoujádrový procesor s taktem 1,7 GHz a 1,5GB operační paměť.

Nové phablety Galaxy Mega

Nové phablety Galaxy Mega

FOTO: Samsung

Menší model Galaxy Mega 5.8 je nepatrně pomalejší. Kapacita paměti odpovídá většímu bratříčkovi, ale dvoujádrový procesor pracuje na frekvenci 1,4 GHz. Jeho cena se však od zahájení prodeje drží prakticky na stejné úrovni (8500 Kč).

U obou modelů jsou podporovány i některé funkce, kterými disponuje vlajková loď výrobce Galaxy S4. Řeč je o technologii S-Voice, která umožňuje prostřednictvím hlasu vyhledávat informace a komunikovat s přístrojem. Smart stay zase dokáže rozeznat, jakým způsobem přístroj používáte, a podle toho jej nastaví.

  • Cena v srpnu: 10 500 Kč
  • Cena v říjnu: 8800 Kč

Sony Xperia Z Ultra: nevadí voda ani prach

Xperia Z Ultra je vybavena displejem s úhlopříčkou 6,4 palce. Dotykový panel má rozlišení Full HD, tedy 1080 x 1920 obrazových bodů. Monitor je vybaven technologií Triluminos, díky které by zobrazované barvy měly působit věrohodnějším dojmem. Obdobný systém používá Sony také u svých televizorů.

Xperia Z Ultra

Xperia Z Ultra

FOTO: Sony

O rychlý chod phabletu se pak starají čipset Snapdragon 800 s 2,2GHz procesorem Krait 400, grafickým jádrem Adreno 330 a 2 GB operační paměti. I přes výkonné součástky si novinka přitom zachovává kompaktní rozměry, konkrétně tloušťka je pouhých 6,5 mm, což je dokonce méně než v případě nejnovějšího iPhonu 5. Větší je telefon kvůli prostornému displeji samozřejmě do šířky i výšky (92,2 x 179,4 mm).

Xperia Z Ultra splňuje specifikace krytí IP55 a IP58. To znamená, že phabletu nevadí při práci prašné prostředí ani voda. Ponořený může být až do hloubky jednoho metru po dobu 30 minut.

  • Cena v srpnu: 18 000 Kč
  • Cena v říjnu: 15 000 Kč

Nokia Lumia 625: Finové podlehli trendu

Trendu velkých dotykových displejů podlehla také finská společnost Nokia. V létě uvedla největší chytrý telefon ve své historii. Byť do kategorie phabletů přístroji chybějí tři desetiny palce, rozhodně to není žádný drobeček.

Lumia 625

Lumia 625

FOTO: Nokia

Displej má úhlopříčku 4,7 palce a rozlišení WVGA (480 x 800 obrazových bodů). Nokia se u panelu chlubí pokročilými technologiemi. Řeč je například o High Brightness Mode pro lepší čitelnost na ostrém slunci a Super Sensitive Touch, díky které je možné ovládat displej i v rukavicích.

O výkon se u Lumie 625 stará dvoujádrový procesor Qualcomm Snapdragon S4 taktovaný na 1,2 GHz a 512MB operační paměť. Pro uložení dat je k dispozici 8GB prostor rozšiřitelný o paměťové karty typu microSD, až o dalších 64 GB. Zabudovaný pětimegapixelový fotoaparát disponuje LED bleskem a autofokusem. Samozřejmostí je u něj možnost natáčet videa až v rozlišení 1080p. Vše pracuje pod taktovkou Windows 8.

  • Cena v srpnu: 7200 Kč
  • Cena v říjnu: 5600 Kč

Asus Padfone 2: nahradí tablet i mobil

Společnost Asus letos začala prodávat už druhou generaci zařízení Asus Padfone 2. Ten stejně jako první verze dokáže díky praktické dokovací stanici nahradit počítačový tablet.

Padfone 2

Padfone 2

FOTO: Asus

V základu má telefon 4,7palcový displej s rozlišením 1280 x 720 obrazových bodů. V případě, že novinku připojíte k dokovací stanici, začne využívat panel s úhlopříčkou 10,1 palce a rozlišením 1280 x 800 pixelů. Oba displeje jsou chráněny speciálním odolným sklem Corning Glass.

Srdcem PadFonu 2 je čtyřjádrový procesor Qualcomm Snapdragon S4, který je taktován na 1,5 GHz. O grafické operace se pak stará čip Adreno 225. Přístroj je vybaven vestavěným fotoaparátem s rozlišením 13 megapixelů. Samozřejmostí je podpora bezdrátových standardů wi-fi či Bluetooth, nechybí ani integrovaný GPS čip. První generace dokázala fungovat dokonce i jako notebook, to však dvojka neumí.

  • Cena v srpnu: 15 500 Kč
  • Cena v říjnu: 14 500 Kč

HTC One: sází na výkon a kvalitní zvuk

HTC One byl odhalen letos v únoru. Jeho srdcem je jeden z nejvýkonnějších procesorů současnosti – čtyřjádrový Qualcomm Snapdragon 600 taktovaný na 1,7 GHz. Přístroj disponuje 2 GB operační paměti a k dispozici má grafický čip Adreno 320, který je dostatečně rychlý i pro hraní těch nejnovějších mobilních her.

HTC One

HTC One

FOTO: HTC

Smartphone je vybavený 4,7palcovým dotykovým displejem s rozlišením Full HD, tedy 1920 x 1080 obrazových bodů. Neméně zajímavá je i konstrukce telefonu, celé jeho tělo je totiž vyrobeno z jednoho kusu hliníku. Díky tomu nikde nejsou vidět žádné spáry.

HTC One láká také na zabudované stereofonní reproduktory, které jsou umístěny na čelní straně po okrajích displeje. Fotoaparát je vybaven novým senzorem s ultrapixely. Ty jsou schopny proti tradičním fotosenzorům přijímat až o 300 procent více světla.

  • Cena v srpnu: 14 000 Kč
  • Cena v říjnu: 12 900 Kč