Odeberte zrcadlovce hledáček, vyndejte zrcátko, zmenšete rozměry a máte tu zástupce formátu Micro 4/3. Oproti kompaktům a superzoomům tu stále zůstává možnost měnit objektivy, takže výběrové řízení potom nekončí dlouhým seznamem ústupků a kompromisů. Micro 4/3 je tu pro všechny z nás, které odrazuje velikost DSLR fotoaparátů a omezuje nízká variabilita kompaktů.

Základní vlastnosti Lumix DMC-GH1

Model GH1 vyniká nad ostatními neobvyklými schopnostmi při natáčení videa. Ačkoliv jde v prvé řadě o fotoaparát, stejně dobře si poradí i se záznamem pohyblivých obrázků. Proto se o něm velmi často hovoří jako o hybridním fotoaparátu. Spíš bych se ale držel tvrzení, že GH1 posunul možnosti fotoaparátů o pěkný kus dále. A jak se mu to podařilo?

Na první pohled GH1 nerozeznáte od zrcadlovky. Na to je potřeba pohled z boku, odkud vynikne malá tloušťka těla fotoaparátu.

Na první pohled GH1 nerozeznáte od zrcadlovky. Na to je potřeba pohled z boku, odkud vynikne malá tloušťka těla fotoaparátu.

FOTO: Panasonic.com

Specifikace nevypadají příliš výjimečně. Snímač s rozlišením 12,1MPx je dnes spíš standardem, prim zde hraje jeho rozměr. Ten činní 17,3 x 13mm, je tedy shodný s čipy zrcadlovek plného formátu 4/3, slibuje tak velmi dobré výsledky. Citlivost lze nastavit v rozsahu ISO 100 až 3200.

V základním balíčku obdržíte k fotoaparátu objektiv s širokým rozsahem ohniska 14 – 140mm, ale s poněkud horší světelností F4.0 – 5.8. Objektiv je speciálně navržen pro GH1, především z důvodu natáčení videa. Primárním úkolem bylo vytvořit rychle ostřící objektiv produkující minimum hluku. A to se také povedlo.

Bez optického hledáčku

Hledáček je v tomto případě „pouze“ elektronický. Uvozovky jsou na místě, neboť rozlišením hledáčku 1 440 000 bodů (ano, číslo je správně) a pokrytím 100 % zabírané plochy nemá zatím ve světě obdoby. Obraz, ač elektronický, je neuvěřitelně jemný. Navíc je zde možnost použít při ručním ostření lupu a dosáhnout tak komfortu vyššího než u pravé zrcadlovky.

Jenže není všechno zlato, co se třpytí. Jakmile se setmí, elektronický hledáček je rázem spíš překážkou. Za denního světla sice obnovuje obraz 60x za sekundu, jenže za šera a v noci se znatelně trhá a zpožďuje. Když si k tomu připočítáte i značný šum, nejde v žádném případě o ideálního společníka pro noční toulky městem.

Zadní stranu okupuje především výklopný LCD displej. Přepínání mezi LCD a hledáčkem se děje automaticky prostřednictvím čidla.

FOTO: Panasonic.com

Kamery blednou závistí

Hlavním trumfem fotoaparátu je bezesporu snímání videa. Záznam v plném HD rozlišení ukládá zařízení ve formátu AVCHD. Během natáčení je možné libovolně měnit ohnisko (zoomovat) a  přeostřovat. Možný je i manuální režim nastavení clony a uzávěrky. Z hlediska výbavy tak trumfne nejednu plnohodnotnou videokameru.

Při záznamu videa se ukazuje pravá síla použitého objektivu. Ostření je opravdu velmi rychlé a chod motorku téměř nehlučný. Zvuková stopa záznamu díky tomu neobsahuje téměř žádné rušivé zvuky, které jsou u jiných fotoaparátů na denním pořádku.

Kdo chce s GH1 natáčet video na úrovni, určitě nepohrdne doplňkovým mikrofonem.

Kdo chce s GH1 natáčet video na úrovni, určitě nepohrdne doplňkovým mikrofonem.

FOTO: Panasonic.com

Z praxe

Po prvotním nadšení z povedeného hybridu zavládlo rozčarování nad životností baterie. Jde pravděpodobně o daň za elektronický hledáček s vysokým rozlišením, kvalitní stabilizaci a velmi dobrý LCD displej s vysokým jasem. Sama baterie totiž není vůbec špatná, jde o model s 1250mAh při napětí 7,2V.

Jak jsem již dříve předestřel, elektronický hledáček s téměř jedním a půl milióny bodů navozuje pocit optického. Navíc na něm můžete zobrazit mnohé užitečné informace, takže svou funkčností optické hledáčky přebíjí. Bohužel jen do doby, než zaleze slunce za obzor. Potom nastoupí typické chování kompaktů – škubající se náhled s ošklivým šumem.

Ač se formát snímače zve Micro 4/3, skutečný poměr činí 16:11. Stejně tak se liší reálný počet bodů snímače (14MPx) a efektivní (12,1MPx). Důvod je jednoduchý – při změně poměru stran snímků zůstává ohnisko vždy stejné a navíc je využit vždy maximální počet bodů snímače.

Základní výhodou Micro 4/3 by měla být i menší hmotnost a kompaktnější rozměry. Srovnáme-li fotoaparát s levnými digitálními zrcadlovkami, opravdu je zde vidět posun. Hmotnost těla GH1 činní 460g včetně baterie a karty. Ze zrcadlovek se mu tak nejvíc blíží Canon 500D s 525g. Ovšem i objektivy jsou díky menšímu bajonetu a hloubce lehčí, ve výsledku tak můžete ušetřit mnohem více.

Setový objektiv s ohniskem 14-140mm vypadá na úzkém těle delší, než ve skutečnosti je.

Setový objektiv s ohniskem 14-140mm vypadá na úzkém těle delší, než ve skutečnosti je.

FOTO: Panasonic.com

Slovo závěrem

I přes jisté nedostatky, které Lumix DMC-GH1 provázejí, jde o velmi zdařilý model fotoaparátu, či spíše kombinace fotoaparátu s videokamerou. Jenže i to nejlepší zařízení se prodává nejen funkcemi, ale také cenou. A protože GH1 momentálně seženete v kitu s objektivem 14-140mm za cenu okolo 35 000 Kč s daní, určitě nejde o zařízení pro každého.

Důvodů vedoucích k vysoké ceně je hned několik. Jako zástupce málo početné kategorie Micro 4/3 nabízí vlastnosti, které jsou vpravdě jedinečné. Navíc coby kombinace foťáku s kamerou nemá prakticky žádnou konkurenci. Chcete-li hybrid schopný velmi dobře fotit a filmovat, nemáte příliš na vybranou.