Se značkou Gigabyte si ve světě informačních technologií spojíte pravděpodobně základní desku, grafickou kartu nebo napájecí zdroj. Skutečná nabídka však obsahuje mnohem více komodit. Logo Gigabyte tak můžete zahlédnout na monitoru, netbooku, reproduktorech a dokonce i na mobilním telefonu. Nikoho by tak nemělo překvapit, že Gigabyte prodává i počítačové myši.

My jsme si do testu vybrali model GM-M8000, vrcholný model určený především hráčům a všem  s požadavky na precizní snímač, ergonomii a programovatelnost. Jde o model drátový, ostatně herní myši v bezdrátové podobě nejsou tak úplně herními. Překáží jim vysoká hmotnost, slabá odezva a nebezpečí ustrnutí kurzoru, to když náhle dojde baterie.

Tvary myši působí dost agresivně, v ruce je však M8000 velmi pohodlná.

Tvary myši působí dost agresivně, v ruce je však M8000 velmi pohodlná.

FOTO: gigabyte.cz, Novinky

Není příliš pravděpodobné, že by si Gigabyte vyráběl myš sám na vlastní pěst, mnohem spíš si ji nechává kompletovat u některého z předních výrobců. Po prvotním pozorování mě okamžitě napadl Logitech, především kvůli použité „děrovaná“ pryži pod palcem, skrolovacímu kolečku, tvaru tlačítek a popisu senzoru.. Jde však o čistou spekulaci, pravda může být úplně jinde.

GM-M8000 vypadá na první pohled velmi kvalitně a především funkčně. Po estetické stránce je na tom podobně jako myši Saitek, tedy hodně ostré linie a střih technického rázu. Najdeme na ní celkem 7 tlačítek, víc než obvykle. Z nich jsou však dvě určená ke změně profilu a změně DPI senzoru, skutečný využitelný počet se tak zužuje na stále nadstandardních 5.

U herních myší bývá celkem obvyklá možnost vyvažování malými závažíčky. Nejinak je tomu i v případě Gigabyte. Na spodní straně se pod kulatým krytem nachází prostor pro dodávaná závažíčka dvou velikostí. Menší slouží vyvážení do stran, větší a těžší k zatížení, pokud máte radši těžší myš.

Kromě změny hmotnosti se GM-M8000 pyšní ještě změnou profilů tlačítkem, kdy přes dodávaný software můžete editovat 3 různé profily (rozlišení senzoru, funkce tlačítek, makra) a následně je uložit do paměti v myšce. Přepínáním se potom mění nejen funkce tlačítek, ale i podsvícení loga Gigabyte, aby bylo jasné, který z profilů je aktivovaný. Barvy jsou adekvátně tři, červená, modrá a zelená.

Při změně profilu dojde ke změně barvy podsvícení. Nezávisle na profilech lze měnit i rozlišení senzoru.

Při změně profilu dojde ke změně barvy podsvícení. Nezávisle na profilech lze měnit i rozlišení senzoru.

FOTO: gigabyte.cz, Novinky

Největším trumfem M8000 je však bezesporu snímací senzor. Bez profilů a změny DPI se obejde drtivá většina uživatelů, bez kvalitního senzoru naproti tomu nikdo, koho jen trošku zajímá komfort ovládání. Podle Gigabyte snímá myš podložku s rozlišením 4 000 DPI. Hodnotu lze měnit plynule přes ovladač, lze přednastavit 4 stupně a mezi nimi při práci přepínat. Nastavení umožňuje měnit obě osy pohybu nezávisle.

Senzor je skutečně kvalitní, a nejen podle čísel. Lesklé dřevo ani papír mu nečiní potíže. U laserových myší si občas lidé stěžují, že myš zabírá už hodně shora, takže při přenášení myši dochází k ustřelování kurzoru. Mohu všechny ubezpečit, že zde se něco podobného neděje. Citlivost myši na vzdálenost od podložky je subjektivně stejná jako u infra nebo optických snímačů.

Dodávaný software umožňuje měnit nejen funkce tlačítek, ale dává možnost naprogramovat si vlastní makra (posloupnosti příkazů) což využijí hlavně hráči, ale i pro práci se makro může mnohdy hodit.

Dodávaný software umožňuje měnit nejen funkce tlačítek, ale dává možnost naprogramovat si vlastní makra (posloupnosti příkazů) což využijí hlavně hráči, ale i pro práci se makro může mnohdy hodit.

FOTO: gigabyte.cz, Novinky

Hodnocení

Myš Gigabyte GM-M8000 tedy vypadá jako podařený kousek. Pěkně se drží, dobře se s ní pracuje a ještě lépe hraje. Přívlastek herní si tedy jistě zaslouží. Ačkoliv by mohla někomu připadat jako symetrická a tedy vhodná i do levé ruky, není tomu tak. V levé ruce sedí o poznání hůř, a pozicování tlačítek odpovídá výhradně pravorukému úchopu.

Cena myši se v současné době pohybuje pod hranicí 1 000 Kč včetně daně, za které je plně konkurenceschopná. Přímo tak konkuruje například modelu Razer DeathAdder nebo Microsoft SideWinder X3. Výbavou je překonává, vzhledem je poněkud konzervativnější. Bude tak na každém z nás, zda odolá jejím lákadlům.