Podobně jako Logitech, jeden z největších výrobců periferií k počítači, pochází firma Arctic Cooling ze švýcarska. Ovšem na rozdíl od vzpomínaného Logitechu se zaměřuje především na cenově dostupné produkty, například Arctic Freezer 7 Pro je dlouhodobě velmi oblíbenou alternativou k BOXovaným chladičům Intel.

I přes nižší cenovou, jak bych Arctic Cooling ve srovnání s takovými firmami jako Scythe, Thermalright nebo Cooler Master označil, mají tyto švýcarské výrobky velmi vysokou užitnou hodnotu i kvalitu zpracování. Například chladiče grafických čipů Accelero S1 a S2 nabízí v poměru cena/výokn dosud nepřekonanou hodnotu.

Dnešní článek věnujeme dvěma novinkám v oblasti chlazení. První bude levný CPU chladič Alpine 11 Pro, který může být namontován na procesory v socketu 775, ale má již přípravu pro montáž na novou generaci Intel čipů v patici 1156 (Core i5). Druhým zástupcem potom bude chladič určený na grafické karty Accelero L2 Pro. Pohodlně se usaďte, jdeme na věc.

Chladič Alpine 11 Pro v celé své skromnosti.

Chladič Alpine 11 Pro v celé své skromnosti.

FOTO: arctic-cooling.com, Novinky

Chladič CPU: Alpine 11 Pro

S prodejní cenou kolem 200Kč včetně daně patří do kategorie „dostupné každému“. Oproti Intelem dodávanému BOX chladiči nabízí hned několik zlepšení. Předně vyniká mnohem větší plochou žeber, ventilátor má větší průměr, mnohem lepší ložiska a hlavně je zajištěn proti vibracím. Jeho specifikace jsou následující:

Arctic Cooling Alpine 11 Pro
Kompatibilní patice
775, 1156 (Intel)
Rozměry
105,3 x 113,4 x 85mm
Hmotnost
428g
Průměr ventilátoru
92mm
Otáčky ventilátoru
500 až 2000
Regulace otáček
PWM
Maximální chladící výkon
95W


Vzhledem k maximálnímu TDP procesoru 95W není určen pro výkonné čtyřjádrové modely, jeho místo je spíš na čipech Pentium Dual-Core nebo Core2 Duo. To má na svědomí především celohliníková konstrukce, jde o vcelku „primitivní“ chladič bez heatpipe nebo měděného jádra. Důležitější je v jeho případě ventilátor, který je schopen pracovat téměř neslyšně.

Pokud aktivujete na základní desce PWM řízení ventilátoru, v nebudete o chladiči v klidu (internet, video, hudba, kancelář) vůbec vědět. Při rychlostech pod 1200 ot/min jde o téměř bezhlučné zařízení. V zátěži a při otáčkách dosahujících hodnoty 2000 už o sobě dává vědět, ale jde jen o svist proudícího vzduchu, žádné vrčení motorku nebo jiné pazvuky.

Dobrý dojem z nízké hlučnosti podtrhuje i snadná instalace. Ač přes větší šířku není možné použít klasické čtyři špuntíky pro uchycení, inovovaný systém s kolébkou a dvěma šrouby by neměl dělat problém vůbec nikomu. Jen bych doporučil vyhnout se použití hrubé síly v případě, že něco nefunguje podle plánu. Plastová kolébka je velmi křehká.

Z hlediska dosažených teplot chladič nijak nepřekvapil. V klidu a se sníženými otáčkami překonává BOX chladič Intel, v zátěži jsou na tom potom chladiče stejně. Samozřejmě jen po teplotní stránce, v ohledu hlučnosti je jasným vítězem zástupce Arctic Cooling.

Bílá barva ventilátoru propůjčuje L2 Pro exkluzivní vzhled.

Bílá barva ventilátoru propůjčuje L2 Pro exkluzivní vzhled.

FOTO: arctic-cooling.com, Novinky

Chladič GPU: Accelero L2 Pro

Pro zájemce o výkonnější a tradičně tišší chlazení grafických karet připravil Arctic Cooling model L2 Pro. Opět jde o cenově přijatelné řešení, i když tentokrát se cena pohybuje kolem 300Kč s daní. Konstrukčně se potom jedná o hliníkový blok s nízkoprofilovým ventilátorem na vršku, tedy nic převratného.

Arctic Cooling Accelero L2 Pro
Kompatibilita s

ATI Radeon HD 48xx; 46xx; 4550; 38xx; 3650; 34xx; 2600; 2400; Radeon X1xxx

Nvidia GeForce 9800 - 9400; 8800 – 8500; GTS250; 7950 – 7300; 6800; 6600; FX59xx; FX5800; FX5700
Rozměry
119 x 94 x 51mm
Hmotnost
250g
Průměr ventilátoru
92mm
Otáčky ventilátoru
900 - 2000
Regulace otáček
PWM a napětí (7 a 12V)
Maximální chladící výkon
100W


Jde o univerzální chladič s možností instalace na herní grafické karty, výjimku tvoří vesměs slabší akcelerátory pro HTPC a kancelářské stroje. Podporované nejsou ani dvoučipové Radeony nebo GeForce. Instalace je poněkud obtížnější, vyžaduje trochu soustředění a hlavně doporučuju prohlédnout si manuál. S chladičem jsou v balení dodávány i hliníkové pasivy pro paměťové čipy a napěťové okruhy, aby se karta nepřehřívala v žádném kritickém bodě.

Chladič jsem zkoušel na kartách Nvidia GeForce GTS250 a ATI Radeon HD 4670. Zatímco na první nebyl sebemenší problém, u druhé karty se jeden objevil. Chladič byl velmi nízko, takže se opíral o PCI slot a kartu lehce prohýbal. Funkčně to nijak nevadí, prohnutí je minimální, ale je otázka, jaký to bude mít vliv na životnost karty.

Větší rozměry způsobily, že dva sloty PCI pod grafickou kartou jsou nepoužitelné, a to i přes nízkoprofilový ventilátor. Na základní desce mATX formátu to znamená, že už nezapojíte další přídavnou kartu. Pozitivně zato vidím možnost napájení přes vestavěný 4pin konektor na grafických kartách nebo přes redukci z molex konektoru.

Výkon chladiče je velmi závislý na otáčkách ventilátoru. Pokud jej necháte naplno, oproti standardním vetilátorům si zásadně polepšíte. Druhou stranou mince je hluk, ale třeba v porovnání s chladičem 4670 (výrobce MSI) jde o tichou záležitost. Při reguloci pomocí PWM může hladina hluku opět významně klesnout až k hranici slyšitelnosti, hlavně v klidu na ploše operačního systému.

Celkový dojem je dobrý, i když v porovnání s Accelero S2 nebo S1 jde o průměrný produkt. Je znát, že Accelero L2 Pro bylo navrženo s ohledem na cenu. Ostatně, za tři stovky nemá L2 příliš konkurence, ale doporučil bych jej jen jako náhradu hlučných ventilátorů na levnějších kartách.

Accelero L2 Pro připevněné ke kartě Radeon HD 4670. Drobeček to rozhodně není.

Accelero L2 Pro připevněné ke kartě Radeon HD 4670. Drobeček to rozhodně není.

FOTO: mas, Novinky

Hodnocení závěrem

Arctic Cooling dokazuje znovu a znovu, že levné nemusí být špatné. V případě chladiče Alpine 11 Pro to platí na 100%, protože malé výšce jej lze použít v nízkých skříních typu HTPC, kde není v nabídce chladičů příliš velká konkurence, a většina rozumných řešení začíná na devíti stovkách. Pro chlazení procesorů jako Core2 Duo E7400 nebo Pentium Dual-Core E5300 je (jako) stvořený.

Naproti tomu Accelero L2 Pro má své mouchy, které zavdávají příčinu k zvažování alternativ. Především jde o velkou hloubku chladiče, kvůli které znemožní oužít dvě PCI pozice pod grafickou kartou. Proto se nehodí pro použití v mATX systémech a ve SLI/CrossFire konfiguracích dvou grafických karet.

Například na grafické kartě GeForce GTS250 výměnou referenčního dvouslotového chlazení za Accelero L2 Pro příliš nezískáte. Teploty se drží na stejné úrovni, i hlučnost je velmi srovnatelná. L2 je proto vhodnější pro slabší karty jako GeForce 9600, 9500, Radeon HD 4670 nebo nový a málo topící Radeon HD 4770.